Pamätáte si ešte na staré práčky s odstredivkou? Táto fotografia Trnavčanom pripomenula časy minulé


Foto: Pamätáte si ešte na staré práčky s odstredivkou? Táto fotografia Trnavčanom pripomenula časy minulé Foto: FB/Trnava

Inteligentné práčky, sušičky, aplikácie s ktorými môžete práčku nastaviť či rôzne iné vymoženosti v rámci prania a upratovania v domácnosti. Aj takéto možnosti nám dávajú dnešné technológie, vďaka ktorým je pranie jednoduchšie a rýchlejšie, ako bolo kedysi.

Na facebookovej skupine Trnavčanov jeden z obyvateľov uverejnil dávnu fotografiu, na ktorej je zachytený pracovník a staré práčky. „1954 Kovosmalt - výroba pračiek s odstredivkou,“ napísal k príspevku Peter. Príspevok pritom komentovalo množstvo ľudí, ktorým fotografia vyvolala spomienky.

„Dakedy ju mama mala. Dobre prala aj vyžmýkala, všetko sa opralo v jednej vode, ale bola to makačka. Ale tak sa kedysi pralo, no prádlo bolo krásne biele,“ napísala Jana. „Každú sobotu sa v nej pralo. Najprv biele a potom farebné v jednej vode,“ komentovala príspevok Beata.FB/Trnava

„Mala som ju tiež, po vypratí sa prádlo odstredilo a šup do vane plnej vody. Po vyplákaní opäť žmýkačka - ale bola ozaj výkonná. Taký veľký malý zázrak - predchodca poloautomatických práčok,“ napísala Rozália. „To boli top práčky s ušili sme v žmýkačke rifle až do usušenia, aby sme si ich mohli obliecť večer na zábavu. Oprala a vyprala všetko,“ uviedla pod príspevkom Eva. „Výborné na schovávanie vianočných darčekov,“ zaspomínala Olga.

„Motor z nej mi dlho slúžil v kosačke, mnou vyrobenej,“ napísal Radoslav. „Mama ju má ešte v šope,“ komentovala Ivona. „To boli pračky! Kvalita! Vydržali dlho. Moja teta ju nazývala NEZMAR!“ napísala pod príspevok Ivona. „Mala som a dlhé roky. Keď sme ju po rokoch odložili bola stále funkčná,“ uviedla Mária. „Super, nemali kazítka a prekonávali aj životnosť vysoko nad desať rokov!!“ napísala Jaroslava.


Prečítajte si viac: