Pozor si dajte na zásady správneho používania pyrotechniky a dodržiavanie bezpečnosti


Foto: Pozor si dajte na zásady správneho používania pyrotechniky a dodržiavanie bezpečnosti Foto: Ilustračná

Keďže sa blíži koniec roka, polícia upozorňuje občanov na možné riziká, ktoré sú spojené s používaním zábavnej pzrotechniky. 

„Používanie pyrotechniky upravuje zákon o banskej činnosti, výbušninách a o štátnej banskej správe. Každá obec si v rámci obecného zastupiteľstva upravuje používanie zábavnej pyrotechniky vydaním všeobecne záväzného nariadenia obce, kde zväčša stanovia čas a podmienky použitia zábavnej pyrotechniky pre občanov daného mesta či obce.  Občanom odporúčame, aby si zábavnú pyrotechniku kupovali výlučne u certifikovaných predajcov, ktorí ju predávajú aj s návodom na použitie. Samozrejmosťou by malo byť správne uskladnenie a manipulácia podľa postupov, ktoré odporúča výrobca,“ informuje Mária Linkešová, hovorkyňa KR PZ v Trnave. 

Veľké riziko predstavuje pre mládež rozoberanie a snaha o vylepšenie pyrotechniky podľa návodov na internete. Podomácky vyrobená pyrotechnika predstavuje pre všetkých ešte väčšie riziko. 

Deti a dorastajúca mládež nezriedka využíva pri ich zaobstarávaní najjednoduchší spôsob nákupu, kde ich vek nevie nik preveriť. Cez internet si takto nielen zabezpečia materiál, ale aj získavajú návod, ako si ich ľahko vyrobiť,“ dodáva hovorkyňa polície. 


Nelegálna výroba výbušnín a ich zhromažďovanie sa môže klasifikovať aj ako trestný čin. Predstavuje totiž ohrozenie nie len na zdraví, ale aj na majetku. Trest sa pohybuje v rozmedzí okolo 3 až 8 rokov odňatia slobody. 

Zásady bezpečného používania zábavnej pyrotechniky nám ponúka v krátkych bodoch aj Polícia v Trnave:

- Pyrotechniku kupujte len u certifikovaných predajcov.
- Používajte zábavnú pyrotechniku takým spôsobom, aby ste sebe ani druhému neohrozili zdravie alebo majetok.
- Nedávajte  si výrobky zábavnej pyrotechniky  do vreciek odevov, ale  uchovávajte ich mimo svojho tela najlepšie v plechovej škatuli.
- Pred odpálením si vždy prečítajte návod a podľa neho konajte.
- Nezapaľujte zábavnú pyrotechniku priamo v ruke a v blízkosti tváre.
- Zistite, či je na pyrotechnike dosť dlhá zápalná šnúra, až potom ju zapáľte zapaľovačom.
- Rakety pred odpálením nezapichnite do zeme či snehu, ale  vložte do fľaše naplnenej pieskom.  Nikdy ich neodpaľujte pod stromami, ale len na voľnom priestranstve, tak, aby neohrozovali druhých ľudí.
- Pozor na rakety, na ktorých zhorí zápalná  šnúra a nevybuchnú. Nepribližujte sa k nim hneď a nepokúšajte sa ich opätovne odpáliť. Je to veľmi riskantné.
- Rovnako nebezpečné je nosiť domov  nevybuchnutú pyrotechniku a  manipulovať s ňou.
- Zapálenú zábavnú pyrotechniku nezhadzovať z okien a balkónov, môžete spôsobiť požiar balkóna, bytu alebo zaparkovaných vozidiel.
- Pri používaní a manipulácii so zábavnou pyrotechnikou sa vyvarujte konzumácii alkoholu a fajčeniu.
- Nezabúdajte na tých, ktorí sa výbuchov boja - starších ľudí a zvieratá.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: KR PZ Trnava