Študentka Gymnázia Jána Hollého prišla o internát, jej nešťastná mama nevie, čo robiť. Ľudia sa im snažia pomôcť


Foto: Študentka Gymnázia Jána Hollého prišla o internát, jej nešťastná mama nevie, čo robiť. Ľudia sa im snažia pomôcť Foto: Pexels

Vysoké či stredné školy v Trnave navštevujú aj študenti, ktorí nebývajú v Trnave. V takýchto prípadoch buď do Trnavy denne dochádzajú, alebo si zabezpečia ubytovanie na internáte či prenajmú izbu v byte. Internát mala aj mladá študentka Gymnázia Jána Holého, pre ktorú sa však nenašlo miesto na budúci školský rok v dôsledku rekonštrukcie. Nešťastná mama sa tak obrátila na Trnavčanov s prosbou o radu či pomoc pri hľadaní riešenia.

„Dobrý deň. Rozhodla som sa napísať už sem. Moja dcéra navštevuje Gymnázium Jána Holého. Do školy dochádza 130 km. Pred pár dňami som obdržala mail z internátu, že pre dcéru od budúceho školského roku 2024/2025 nemajú miesto, nakoľko bude prebiehať rekonštrukcia. Už sme odosielali obrovské množstvo žiadostí do iných internátov, no buď neodpísali alebo už nemajú miesto. Pozerali sme prenajímacie izby, no všetko od18+. Moja dcéra má len 17rokov. Preložiť na druhú školu ju nechcem nakoľko si našla kamarátov a v škole sa jej páči a je tam šťastná. Na prenájom bytu financie nemám nakoľko som samoživiteľka.

Chcem Vás požiadať o radu či pomoc v hľadaní riešenia. Lebo moja dcérka je z toho veľmi nešťastná. A uznajte že dieťa je pre rodiča najdôležitejšie a každý rodič chce aby bolo šťastné,“ napísala v príspevku jej mama Maria.

V komentároch Trnavčania píšu rôzne možnosti internátov, na ktoré by sa pani Maria mohla obrátiť. „Skúste možno internát Rakovice, síce nie je to v Trnave, ale možno budú mať voľné. Myslím dokonca, že aj SOŠE Trnava má internát, Gymnázium Angely Merici,“ napísala Nikoleta. „Stredná elektrotechnická škola na Sibírskej ulici v TT má internát + ubytovňu,“ píše Ľudmila. „Na Bottovej ulici gympel má tiež v škole izby, skúste sa spýtať,“ uviedla Katka. „Stavebná priemyslovka Lomonosovova ulica má internát pre deti do 18r. Skúste sa tam opýtať, či majú voľné,“ napísala užívateľka Ruži.

Niektorí radia, aby sa pani Maria obrátila na internáty v priebehu septembra, kedy sa z nich pravdepodobne študenti odhlásia. „A ak by ste nenašli, veľa detí sa odhlási z internátov v priebehu septembra, takže určite v priebehu začiatku školského roka niečo zoženiete,“ napísala Nikoleta. „Určite podajte odvolanie, v septembri môže byť situácia úplne iná. Obráťte sa na triednu učiteľa/učiteľku, riaditeľa/riaditeľku strednej školy. A určite by som písala aj zriaďovateľovi školy,“ uviedla Hanka. „Toto je otrasne inak, prebiehať bude rekonštrukcia ale aby zabezpečili náhradné ubytovanie pre študentov ich ani nenapadne! Aby ste sa vy trápili teraz čo s ňou, keď tu študuje a chodiť do školy musí. Otras fakt sa hanbiť môžu!“ napísala Michaela.


V Trnave je viacero internátov, v ktorých sa študenti môžu ubytovať. Internát Strednej odbornej školy elektrotechnickej si za ubytovanie cez univerzitu účtuje: 

  • dvojlôžková izba – 55,00 €/ osoba, mesiac
  • trojlôžková izba - 57,00 €/ osoba, mesiac

A za ubytovanie na zmluvu o ubytovaní:

  • dvojlôžková izba - 64,00 €/osoba, mesiac
  • trojlôžková izba – 62,00 €/ osoba, mesiac

Školský internát pri Strednej priemyselnej škole stavebnej D. S. Jurkoviča si za ubytovanie účtuje 40€ na mesiac. Stredná zdravotnícka škola poskytuje študentom ubytovanie na internáte za 60€ na mesiac. Internát na Strednej športovej škole J. Herdu stojí 50€ na mesiac. V Trnavskom kraji je pritom viacero školských internátov, kde sa študenti môžu ubytovať, uvádza TTSK.

Okrem internátov sa tiež študenti môžu ubytovať aj v zdieľaných bytoch na prenájom. Ceny za izbu sa tu však líšia, v závislosti od viacerých faktorov. Zvyčajne sa však cena za izbu začína na 160€ za osobu na mesiac.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: