FOTO: Ako to kedysi vyzeralo na sídlisku Družba? V roku 1989 už stála poliklinika aj lávka, spomína obyvateľka


FOTO: Ako to kedysi vyzeralo na sídlisku Družba? V roku 1989 už stála poliklinika aj lávka, spomína obyvateľka
Galéria: 9 fotiek
Foto: FB/Trnava

N facebookovej skupine Trnavy uverejnil obyvateľ mesta staré fotografie, ako to kedysi vyzeralo na sídlisku Družba. Na snímkach je zachytený pohľad z Hlbokej ulice, Dömötörová tehelňa, pohľad zo Spartakovskej ulice či základná škola v Jame.

„Družba je najväčším zo sídlisk Trnavy. Nachádza sa východne od mestských hradieb na mieste bývalých domov Hlbokej ulice, niekoľkých hospodárskych dvorov, troch tehelní, ich tehelných jám a priľahlých polí nad nimi. Táto terénna nerovnosť bola jedným z faktorov, ktoré ovplyvnili výslednú podobu sídliska. S výstavbou jeho prvej etapy sa začalo v roku 1975, vtedy ešte s názvom sídlisko Hlboká. Väčšina stavieb bola vybudovaná do konca 80. rokov,“ uviedol užívateľ v príspevku.


Staré fotografie vyvolali u mnohých obyvateľov nostalgiu a zaspomínali si na svoju mladosť. „V roku 1978 sme sa nasťahovali do prvých bytov oproti hotela Budovateľ a boli sme ulica Mladej gardy,“ napísala Daniela. „Veľmi šikovný postup a rýchlo sa stavalo. My sme bývali v káčkach od 1977 z 10. poschodia sme vyzerali kdečo pribúda, v tejto dobe nemysliteľné,“ komentovala Viera. „Ja si pamätám tehelňu, kde dnes stojí stará Billa, hrávali sme sa tam, a tiež Hlbokú ulicu a cestu, ktorá išla do veľkého oblúka z jednej strany staré domy z druhej lesík pod hradbami. Teraz je tá cestá rovná. Lesík pod hradbami bol ozaj oveľa rozsiahlejší, tiahol sa až za cestu bližšie k Daňovému úradu. V tehelni sme sa vozili na vozíkoch,“ zaspomínala si Jana.

„Ja si pamätám potraviny hore ako je teraz ihrisko pri VÚC,“ komentovala príspevok Mirka. „My sme sa prisťahovali na Družbu v roku 1989, už stála poliklinika a aj lávka,“ spomína Katarína. „Pamätám si, my sme sa sťahovali v roku 1978 na Spartakovskú ulicu do K1. Bolo tam veľa blata pretože ešte prebiehala výstavba činžiakov ale krásne časy, spomíname,“ napísala Helena.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: