Ľudia sú zmätení: Nevedia, či majú kúriť alebo šetriť. Nedoplatky za teplo chodia v stovkách eur


Foto: Ľudia sú zmätení: Nevedia, či majú kúriť alebo šetriť. Nedoplatky za teplo chodia v stovkách eur Foto: canva.com

Koniec mája nepotešil viacerých majiteľov bytov na Slovensku. Práve v tomto období si od správcovských firiem našli v schránkach vyúčtovania zálohových platieb za minulý rok. Niektorí musia za teplo doplatiť stovky eur, iným prišli oveľa nižšie preplatky, než po minulé roky.

Najväčším prekvapením boli faktúry za teplo pre tých, ktorí na kúrení šetrili alebo radiátory vypínali. Naopak tí, ktorí na teple nešetrili, prípadne kúrili ešte viac, sú s vyúčtovaním pravdepodobne spokojní. Za teplo totiž zaplatili menej ako boli zvyknutí, píše Denník SME.

Cieľom je, aby boli rozdiely v nákladoch vyrovnané 

Dôvodom prekvapivého vypočítavania je nová vyhláška ministerstva hospodárstva č. 503/2022 Z. z., podľa ktorej sa prvýkrát za minulý rok teplo v bytovkách rozpočítavalo medzi jednotlivé byty. Jej cieľom bolo vyrovnať rozdiely v nákladoch za teplo v jednotlivých bytoch a zamedziť tak, aby sa nevykurované byty vykurovali od susedov, korí za teplo riadne platia. Systém, ktorý mal nastoliť spravodlivosť však nevyšiel najlepšie. Nedoplatok dostali aj ľudia, ktorí sa od centrálneho vykurovacieho systému odpojili a investovali do samostatného kúrenia.

V minulosti bol nastavený pomer takzvanej základnej a spotrebnej zložky. Základná zložka sa počíta podľa rozlohy bytu, tá spotrebná zas podľa reálnej spotreby odmeranej na merači tepla. Vtedy sa odporúčalo mať základnú a spotrebnú zložku v pomere 60 percent k 40 percentám.

V niektorých prípadoch si majitelia bytov tento systém obrátili, preto sa väčšina nákladov rozrátala podľa nameranej spotreby. V praxi to znamenalo, že tí, ktorí kúrili menej, platili za teplo oveľa menej. Na druhej strane, brali teplo od susedov, ktoré k nim prenikalo.


Nová vyhláška však rozpočítavanie nákladov zmenila. Určuje, že v bytoch, kde sa nekúri, ale aj v tých, ktoré majú vlastné vykurovanie, sa mení percentuálne zastúpenie pevnej zložky a reálnej spotreby. Aktuálne platná vyhláška určuje, že podiel základnej zložky nemôže byť nižší než 30 percent. Odporúča, aby bol 60 až 70 percent. Novinkou tiež je, že rozdiel medzi bytom s najnižšími nákladmi na teplo a bytom s najvyššími nákladmi by nemal prekročiť 2,5-násobok. Ak je vyšší, základná zložka sa zvýši a rozdiel medzi bytmi sa zníži. 

Je to spravodlivé alebo nie?

Niektorí správcovia bytov tvrdia, že nový systém rozpočítavania tepla je nespravodlivý, pretože nedoplatky si našli aj tí, ktorí šetrili. Majitelia bytov, ktorí investovali do vlastných meračov tepla, prípadne do vlastného kúrenia, môžu byť nespokojní a dospieť k záveru, že šetriť sa neoplatí.

Naopak tí, ktorí s vyhláškou súhlasia tvrdia, že nový systém je spravodlivejší, lebo zohľadňuje konštrukciu bytoviek a jednotlivých bytov, ale aj prestupy tepla medzi bytmi.

Ministerstvo hospodárstva si však myslí, že pomery sú nastavené správne a nespokojní sú najmä tí správcovia bytových domov, ktorí zanedbali komunikáciu s obyvateľmi a dostatočne im nezvýšili zálohové platby, aby predišli nedoplatkom v ročnom vyúčtovaní.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: