VIDEO: Hvezdáreň a planetárium v Hlohovci oslavuje 35 rokov. Ako jediní na Slovensku majú aj laserové technológie


Foto: VIDEO: Hvezdáreň a planetárium v Hlohovci oslavuje 35 rokov. Ako jediní na Slovensku majú aj laserové technológie Foto: FB/Hvezdáreň a planetárium Milana Rastislava Štefánika v Hlohovci

Presne 5. júla 1989 bolo slávnostne otvorené planetárium pri Krajskej hvezdárni nachádzajúce sa v Hlohovci. To bola neskôr pomenovaná po M. R. Štefánikovi, informuje TTSK.

Výstavba sa začala v roku 1985 a dnes patrí Hlohovec k piatim mestá na Slovensku, kde sa takáto župná inštitúcia nachádza.

Vo hvezdárni je jednou z najväčších atrakcií aj digitálne planetárium. V sále s kapacitou 56 miest je umiestnené planetárium ZKP-2 firmy Zeiss, ktoré umožňuje premietať na kopulu umelú oblohu, Slnko, Mesiac, planéty, hviezdy viditeľné voľným okom, Mliečnu dráhu a to všetko v rôznych ročných obdobiach a zo zemepisných šírok od severného pólu po južný.Súčasťou projekcie je aj niekoľko menších projektorov: model Slnečnej sústavy, Jupiter so štyrmi Galileiho mesiacmi, kométa, meteory a umelá družica Zeme. Ako jediní na Slovensku majú laserové technológie. Observatórium má k dispozícii aj prístrojovú techniku na veľmi dobrej úrovni. K nej patrí aj druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku.

„Je naozaj úžasný pohľad, keď sa posadíte do sedadla v našej hviezdnej sále a nad hlavou sa vám objaví obrovské množstvo lúčov, kvánt a laserov, o ktorých už Einstein hovoril, že sú budúcnosťou technológie a pokroku,“ predstavil pýchu hvezdárne jej riaditeľ Karol Petrík.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: