V Trnavskom kraji bude tento týždeň horúce počasie. Teploty vyšplhajú na 35 stupňov, platí aj výstraha druhého stupňa


Foto: V Trnavskom kraji bude tento týždeň horúce počasie. Teploty vyšplhajú na 35 stupňov, platí aj výstraha druhého stupňa Foto: ilustračné/freepik.com

Trnavský kraj čakajú tento týždeň vysoké teploty. Teplota by mala vyšplhať až na 35 stupňov. Horúčavy sa začnú v utorok a pokračovať budú až do konca týždňa.

„Prvým zaujímavým dňom v našej oblasti bude streda. Teploty na Slovensku s najväčšou pravdepodobnosťou prekročia hranicu +35 °C a dostať by sa mohli až k úrovni +37 °C,“ uvádza imeteo. Mimoriadne teplé počasie predpovedá aj Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý vydal aj výstrahu prvého aj druhého stupňa pred vysokými teplotami.

Okrem horúčavy cez deň nás čakajú aj tropické noci. Meteorológovia toto označenie používajú vtedy, ak nočná teplota neklesne pod 20 stupňov.

Ako sa pred horúčavami chrániť?

Horúčavy predstavujú výrazné nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, najmä pre starších ľudí, deti a osoby s chronickými ochoreniami. Tí by výstrahu pred vysokými teplotami nemali podceniť. Teplo môže spôsobovať únavu, dehydratáciu, úpal a v extrémnych prípadoch aj zlyhanie orgánov. Okrem toho sa zvyšuje riziko vzniku požiarov.

Ľuďom sa preto odporúča strážiť si pitný režim a vyhýbať sa nadmernej konzumácii alkoholu a kofeínu, ktoré môžu vo výsledku prispievať k dehydratácii. Taktiež je dobré vyhýbať sa náročným fyzickým aktivitám počas najteplejších častí dňa, obzvlášť medzi 11:00 hod. a 16:00 hod.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: