Trnavčanka upozornila na psa v aute. Dostala sa jej vlna kritiky, nové autá majú regulovanú teplotu, píšu ľudia


Foto: Trnavčanka upozornila na psa v aute. Dostala sa jej vlna kritiky, nové autá majú regulovanú teplotu, píšu ľudia Foto: FB/Trnava

Tento týždeň nás čaká poriadne horúce počasie, ktoré sa vyšplhá až na 35 stupňov. Spolu s tým sa ľudia často stretávajú so zavretými deťmi či zvieratami v aute, pričom v takýchto prípadoch nestačí ani pootvorené okno. Teplota v aute počas horúcich dní neustále stúpa, a pootvorené okno či auto v tieni nešťastnej nehode nezabránia.

Na nepríjemný pohľad zatvorené psíka v aute pritom upozornila aj Trnavčanka, ktorá si ho všimla na parkovisku pred Kauflandom na Trstínskej ceste. „Tento psík plakal v zatvorenom aute. Vonku 32 stupňov v aute ešte viac,“ napísala v príspevku.

Podľa viacerých ľudí mala Trnavčanka, ktorá videla psíka v zatvorenom aute, volať políciu či odfotiť ŠPZ auta a nahlásiť ho. S podobnou skúsenosťou sa v komentári podelila aj Miška, ktorá uviedla, že po zavolaní polície jej bolo povedané, aby konala sama inak môže byť neskoro.


Medzi komentármi sa však nachádzalo množstvo príspevkov od ľudí, podľa ktorých má väčšina nových áut funkciu regulovanej teploty v aute práve v týchto prípadoch. Teplota v aute tak nestúpa aj napriek horúčavám, pričom niektoré autá majú dokonca na displeji napísane, že zviera v aute je v poriadku, nakoľko ma regulovanú teplotu.

„Keby boli ľudia viac všímaví, alebo aspoň tak, ako autor tohto príspevku, nemuselo pár rokov dozadu v Nitre zomrieť dieťa. Zamknuté v aute, v 33 stupňovom teple,“ komentovala príspevok Denisa. „Ste mohli počkať na majiteľku, vynadať jej osobne a nie si pofotiť a zasierať tu vlákno.. ako bonus by ste sa možno dozvedeli ako funguje klimatizácia,“ uviedol Marek.


Podobná situácia sa pritom len včera stala v Bratislave, kde majiteľka nechala svojho psíka v rozpálenom aute, kým ona išla na manikúru a na psa zabudla. Pes sa po niekoľkých hodinách v uzamknutom vozidle nachádzal v zlom zdravotnom stave a bol prevezený na veterinárnu klinku. Viac sa dočítate v článku.

Čo robiť, keď nájdete zavretého psa v rozpálenom aute?

Všimli ste si na parkovisku zvieraťa zatvoreného v aute? Zo všetkého najskôr zhodnoťte situáciu a zistite, či sa u neho neprejavuje prehriatie. Cez okienko môžete posúdiť iba základné známky - únava, vyčerpanosť, letargia. Ak sa vám stav zvieraťa nezdá v poriadku, kontaktujte políciu. Ešte než prídu, snažte sa nájsť majiteľa auta. Vlastná iniciatíva v štýle rozbitie okienka vám môže spôsobiť veľa nepríjemností.


K prehriatiu a úpalu môže u psa dôjsť už po pár minútach strávených v tejto horúcej peci, v ktorú sa auto premení. Chlpáči majú úplne odlišnú termoreguláciu ako my ľudia. Nie sú schopní sa potiť a teplota ich organizmu sa začne šplhať nahor. Niektoré plemená postihuje väčšie riziko úpalu než iná. Horúce auto ale môže byť fatálne už počas pár minút pre akéhokoľvek maznáčika.

Každá minúta v uzavretej nedýchateľnej horúčave sa počíta a s každou sekundou sa auto stáva pre zviera viac a viac nebezpečné, uvádza portál Váš chovateľ.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: