[Kon]Text je názov jedinečnej výstavy autorky Klaudie Korbelič, ktorú prináša Galéria Jána Koniarka


Foto: [Kon]Text je názov jedinečnej výstavy autorky Klaudie Korbelič, ktorú prináša Galéria Jána Koniarka Foto: Galéria Jána Koniarka, Trnava

Galéria Jána Koniarka v Trnave a autorka Klaudia Korbelič pozývajú na samostatnú autorskú výstavu s názvom [Kon]Text. Vernisáž výstavy sa uskutoční už 25. januára o 18:00. Diela budú vystavené do 25. marca 2018. 

Klaudia Korbelič patrí do mladej generácie vizuálnych umelcov, ktorí pôdobia súčasne na českej i slovenskej výtvarnej scéne. Vo svojej tvorbe sa venuje dvom líniám . klasickej soche, ktorú podrobuje mechanicko-performatívnej deformácii a site specific inštaláciám a objektom. 

Námety čerpá autorka zo súčasnosti, ale aj z minulosti. Vo svojich dielach zobrazuje motívy armády, sci-fi, princípy architektúry. Zaoberá sa aj statusom súčasného človeka a otázkami jeho budúcnosti. 

„Dôležitým prvkom jej diel je interakcia zo strany divákov, tak ako aj proces vznikania, transformácie a zanikania sochárskeho artefaktu,“ informuje kurátorka výstavy, Marianna Brindzová. 


V priestoroch Synagógy - Centra súčasného umenia predstaví autorka svoju site specific inštaláciu.

„Výstavný projekt [kon]Text zahŕňa sériu nafukovacích objektov, ktoré akoby parazitujú na architektúre synagógy, vypĺňajú medzery medzi stĺpmi, ktoré oddeľujú priestor hlavnej lode od bočných lodí. Masa materiálu vytvára akési [ne]hmotné nafúknuté mierne vlniace sa sochy, ktoré sa rozpínajú v priestore a obtekajú okolo jeho architektúry. Celková inštalácia, vzdialene evokujúca techniku vitráže, je tvorená z materiálov, s ktorými autorka pracuje vo svojom ateliéri v Brne. Tieto materiály, ako sú bublinkové, baliace, fotografické fólie, igelity, lepiace pásky a podobne, sú súčasťou jej sochárskych diel alebo slúžia na ich zakrývanie/prekrývanie v priebehu tvorivého pracovného procesu,“ vysvetľuje kurátorka výstavy.

Nájdené bežné spotrebné materiály tak autorka vo svojej inštalácii v Synagóge privádza do nového kontextu a dáva im iný rozmer. Výstava s názvom [Kon]Text nesie viac vrstiev a významov. Zážitok z výstavy je umocnený doplňujúcou zvukovou stopou, ktorá vznikla v priestoroch brnianskeho ateliéru a zaznamenáva jeho pracovné a výrobné zvuky. 


Miesto: Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2
Dátum: 25.01.2018 - 18:00    25.03.2018 - 17:00Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Galéria Jána Koniarka, Trnava