V prípade enviromentálnych záťaží schválila vláda novelu zákona, Ktorá umožňuje pozemky vyvlastniť


Foto: V prípade enviromentálnych záťaží schválila vláda novelu zákona, Ktorá umožňuje pozemky vyvlastniť Foto: ilustračná - pixabay.com

31. januára 2018, teda včera, schválila Vláda SR novelu zákona o environmentálnych záťažiach. Pripravilo ju Ministerstvo životného prostredia SR, na základe skúseností so skládkou v bratislavskej Vrakuni. Novela umožní obmedziť vlastnícke práva v prípade, že zlyhajú všetky ostatné spôsoby ako získať súhlas vlastníkov pozemkov, na ktorých majú prebiehať sanačné práce nevyhnutné pre ochranu životného prostredia a zdravia obyvateľov.

„Paradoxne zavádzame nástroj, ktorý chceme používať len vo výnimočných prípadoch. Predstavuje len poistku, ak nebude možné žiadnym iným spôsobom sa s vlastníkmi dohodnúť,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos. Pričom podľa jeho slov envirorezort bude naďalej preferovať všetky ostatné možnosti. Či už kúpu, nájom, zriadenie vecného bremena alebo ďalšie. 

V súčasnosti platí, že ak sa nepodarí dohodnúť s vlastníkom nie je možné so sanáciou začať. 


„Ak napríklad má niekto nereálne finančné očakávania a nie je v našich možnostiach týmto očakávaniam vyjsť v ústrety, môže zastaviť celú sanáciu záťaže, ktorá ohrozuje zdravé životné prostredie,“ pokračuje László Sólymos. 

Ministerstvo životného prostredia pripravilo novelu na základe skúseností pri riešení skládky v bratislavskej Vrakuni. Vlastníkom pozemkov, na ktorých sa majú sanačné práce vykonať, náleží férová kompenzácia za dočasné obmedzenie ich práv. Rokovania s vlastníkmi ešte stále neboli ukončené. Pričom rezort pre sanáciu musí mať na všetkých parcelách právny vzťah k pozemku. 

„Napriek novej legislatíve verím, že dôjde k dohode. A vďaka novej legislatíve bude možné predchádzať podobným situáciám aj pri sanáciách ďalších environmentálnych záťaží,“ uzavrel minister.  


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Ministerstvo životného prostredia SR