Mesto Trnava a TRUNI pripravili publikáciu Tyrnavia Erudita/Vzdelaná Trnava o živote mesta a učencov


Foto: Mesto Trnava a TRUNI pripravili publikáciu Tyrnavia Erudita/Vzdelaná Trnava o živote mesta a učencov Foto: facebook.com/truni.sk

Už dnes, 6. februára, sa o 16:00 uskutoční prezentácia publikácie Mesta Trnava a Trnavskej univerzity s názvom Tyrnavia Erudita/Vzdelaná Trnava.  Podujatie sa bude konať v Univerzitnej knižnici Trnavskej univerzity na Hornopotočnej ulici 23.

„Publikácia Tyrnavia Erudita/Vzdelaná Trnava vznikla ako spoločný projekt mesta Trnavy a Katedry klasických jazykov Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity. Jej editorom je Erika Juríková, autormi jednotlivých kapitol Lenka Fišerová, Veronika Hlavatá, Erika Juríková, Katarína Karabová, Jozef Kordoš, Nicol Sipekiová a Daniel Škoviera. O dizajn a fotografie sa postaral Ladislav Tkáčik. Snahou autorov bolo priblížiť dnešnému čitateľovi životné osudy a tvorbu devätnástich barokových spisovateľov, ktorí boli v 17. a 18. storočí rôznym spôsobom spätí s prostredím historickej Trnavskej univerzity,“ informuje mesto Trnava.

Kniha okrem iného ponúka aj slovenský preklad ich diel, ktoré boli pôvodne napísané v latinčine, jazyku učencov a univerzitného vzdelávania. Vďaka publikácií sa tak môžeme ponoriť do myšlienkového sveta barokového človeka, pochopiť ho a prostredníctvom neho porozumieť aj vlastnej kultúrnej identite.

„Úzka prepojenosť barokových autorov s trnavským prostredím navyše umožňuje dozvedieť sa niečo bližšie o trnavskej histórii a kultúrnych dejinách mesta, ktoré bolo v 18. storočí centrom univerzitného vzdelávania u nás,“ dopĺňa mesto Trnava.Miesto: Univerzitná knižnica Trnavskej Univerzity
Dátum: 06.02.2018 - 16:00


Prečítajte si viac:


Zdroj: Mesto Trnava