Palárik alebo Beskydov -jedinečná hra o živote významného slovenského autora v Palárikovom divadle


Foto: Palárik alebo Beskydov -jedinečná hra o živote významného slovenského autora v Palárikovom divadle Foto: Divadlo Jána Palárika v Trnave

„Ján Palárik – kňaz, dramatik, mysliteľ, reformátor a najmä – patrón trnavského divadla. Čo všetko sa skrýva za touto významnou osobnosťou slovenskej kultúry? Ako je možné, že naše najlepšie veselohry napísal katolícky kňaz?“ uvádza Divadlo Jána Palárika v Trnave.

V hre Palárik alebo Beskydov, ktorá je špeciálne napísaná práve pre Trnavské divadlo, prináša odpovede na všetky otázky. Už 10. mája o 10:00 si ju môžete opäť pozrieť v Štúdiu Palárikovho Divadla.

Ján Palárik sa narodil v Rakovej v rodine chudobného učiteľa.Počas štúdia si privyrábal ako učiteľ hry na husle. Nastúpil do seminára v Trnave, kde spoznal svojho najväčšieho priateľa Jozefa Viktorína a začal sa národne angažovať. Vydával časopis, bol väznený v Ostrihome, predelený na faru v Pešti. Tam začal písať svoje prvé hry, ktoré uverejňoval pod pseudonymom Beskydov.

Inkognito, Drotár, Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch – vzbudili veľký medzinárodný ohlas a okrem slovenských ochotníckych súborov ich hrávali profesionálne srbské, či chorvátske divadlá. Palárik sa v neposlednom rade, zaslúžil o to, aby sa v budove trnavského divadla začalo hrávať v slovenčine. Divadlo, ktoré bolo predtým určené len pre nemecké a maďarské súbory, sa vďaka Palárikovi stalo prístupné pre všetkých Slovákov, ktorí majú záujem o kvalitnú domácu i svetovú dramatickú tvorbu – a tak je to doteraz.

Cesta životom Jána Palárika je zároveň cestou slovenského národa v ťažkých časoch maďarizácie, ale aj súkromnou púťou človeka, ktorý hľadal, túžil, pochyboval, no nikdy sa nevzdával.

 

Réžia: Viktor Kollár. Dramaturgia: Lucia Mihálová. Scéna: Ján Husár. Kostýmy: Katarína Žgančíková. Hudba: Vladislav Šarišský. Svetelný dizajn: Juraj Jakabčin.

Účinkujú: Martin Kochan, Monika Stankovičová, Martin Križan, Daniel Herich


Miesto: Divadlo Jána Palárika v Trnave, Štúdio
Dátum: 10.05.2018 - 19:00


Prečítajte si viac:


Zdroj: Divadlo Jána Palárika v Trnave