Polícia preventívne upozorňuje na podvody cez internet, žiakom na školách púšťajú video Europolu


Foto: Polícia preventívne upozorňuje na podvody cez internet, žiakom na školách púšťajú video Europolu Foto: Ilustračná

Policajti v Trnave sa zapojili do kampane pod názvom Deň bezpečného internetu. V tomto týždni budú policajní preventisti prednášať na školách o bezpečnom správaní v prostredí internetu. Deťom rozdajú letáky s názvom Viem, ako sa „nezamotám“ do sociálnych sietí.

„Prostredníctvom jednoduchých otázok si deti môžu overiť svoje znalosti o ochrane osobných údajov, ako si vytvoriť bezpečné heslo, ako by mali reagovať na výhražné správy, alebo na navrhované stretnutia s osobami z internetu,“ informovala Martina Kredatusová, hovorkyňa KR PZ v Trnave. 

Na videu „Say no“ z dielne Europolu ukážu deťom, ako môže dôjsť vo virtuálnom svete k zneužívaniu. Bolo vytvorené v rámci kampane proti sexuálnemu nátlaku a vydieraniu detí „online“. 


Obeťami nebývajú len deti a tínedžeri ale aj muži a ženy v zrelom veku.  

Páchatelia prostredníctvom internetu predstierajú záujem o nadviazanie vzťahu. Po lichôtkach adresovaných príjemcovi a vyjadrených sympatiách, môže nasledovať sklamanie. Pisateľ buď žiada peniaze na rôzne druhy pomoci, lebo tvrdí, že sa ocitol v núdzi. Môže nastať aj situácia, pri ktorej bývajú na vydieranie zneužité fotografie obete. Za správami sa často skrýva organizovaný zločin.

Vracajú sa prípady tzv. Nigérijských listov, kedy podvodníci ťahajú z obetí financie napr. za účelom získania veľkého dedičstva.


„Krajské riaditeľstvo PZ v Trnave opäť zaznamenalo v poslednom období prípady podvodov prostredníctvom tzv. „Nigérijských listov“. Na e-mailovú adresu dostane príjemca list, zväčša preložený prostredníctvom internetového prekladača. Osoba v liste môže vystupovať napr. Ako právny zástupca konkrétneho človeka alebo spoločnosti. Vymyslí si príbeh o predkoch, ktorí v zahraničí zomreli a jemu sa konečne podarilo po dlhom pátraní nájsť dedičov zomretého, ktorý zanechal po sebe zväčša rozprávkový majetok,“ uvádza Martina Kredatusová.

Autor vymysleného príbehu nechá príbuzným kontakt, aby sa s ním mohli spojiť. Už v tejto fáze polícia výrazne odporúča, aby ľudia na takéto e-maily nereagovali a doručenú poštu zo svojich schránok odstránili.

Následne prichádzajú komplikácie s dedičstvom a náklady na ich vyriešenie stúpajú. Takýmt ospôsobom môžu dôverčivý ľudia prísť o veľké peniaze.

Polícia v tejto súvislosti upozorňuje ľudí celého vekového spektra, aby boli pri komunikácii s neznámymi osobami obozretní. V žiadnom prípade nikomu neposkytujte osobné údaje a nezasielajte kompromitujúce fotky. Už aj samotná spätná reakcia na čudný e-mail môže viesť ku stiahnutiu údajov z počítača a ich následnému zneužitiu,“ informuje hovorkyňa.

Polícia všetky podobné prípady vyšetruje. Páchatelia majú založené účty v rozličných krajinách Ázie alebo Afriky. Na komunikáciu s obeťami využívajú krycie programy. Pri mailovej komunikácii treba byť obozretní, zvlášť na sociálnych sieťach. Pri akomkoľvek podozrení sa treba obrátiť na políciu.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: KR PZ Trnava