Video projektu Uvoľnime miesto seniorom učí deti, že v autobuse sa patrí uvoľniť miesto starším


Foto: Video projektu Uvoľnime miesto seniorom učí deti, že v autobuse sa patrí uvoľniť miesto starším Foto: facebook.com/zdravemestotrnava

V rámci projektu Uvoľnime miesto seniorom pripravila kancelária Zdravé Mesto Trnava krátku animáciu, ktorá má deťom priblížiť, ako sa treba správať v autobuse. Cieľom projektu je výstižnou a pútavou formou animácie naučiť mladšiu generáciu, že pri cestovaní hromadnou dopravou sa patrí uvoľniť sedadlo seniorom.

Animácia je od 5. februára 2018 vysielaná na obrazovkách autobusov mestskej hromadnej dopravy spoločnosti ARRIVA v Trnave a na sociálnych sieťach.

„Prvotnou ideou projektu boli prednášky, ktoré sa nám však nezdali ako efektívny spôsob komunikácie s dnešnou mládežou. Preto sme hľadali iný, kreatívnejší spôsob. Rozhodli sme sa pre animáciu, ktorá dokáže osloviť široké spektrum ľudí od malých detí až po dospelých a výstižne pretlmočiť myšlienku projektu. Z množstva ponúknutých konceptov sme si vybrali námet s názvom Aj zloduchovia majú spôsoby, ktorý je pre našu cieľovú skupinu najrozpoznateľnejší. Hlavnú úlohu v ňom zohrávajú hrdinovia najobľúbenejších súčasných rozprávok ako napríklad postava Gru z rozprávky Ja, zloduch, Mimoni, či Stormtrooper z obľúbeného filmu Star Wars. Napriek tomu, že sú to záporné postavy, nehanbia sa prejaviť slušné spôsoby a pustia dôchodcov sadnúť si. V animácii nemusia explicitne vystupovať deti, posolstvo budú odovzdávať príklady zo sci-fi univerza, v ktorom sa hrdinovia pohybujú,“ hovorí Aneta Holešová z kancelárie Zdravé mesto Trnava sociálneho odboru mestského úradu. 

Myšlienka vznikla ako súčasť Programu aktívneho starnutia, ktorý realizuje mestská samospráva. Jej iniciátormi boli aj na základe vlastných skúseností samotní trnavskí seniori.


Projekt má byť aj akousi skúškou účinnosti. Na základe jeho efektívnosti by sme v rámci Zdravého mesta Trnava radi pokračovali spracovávaním ďalších výchovných tém. V budúcnosti by sme chceli vytvoriť aj spoluprácu medzi dennými centrami seniorov a základnými školami v Trnave, kde by mohol vzniknúť priestor na spracovanie rôznych ďalších tém,“ dopĺňa Aneta Holešová.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Mesto Trnava