V Trnave si len nedávno všimol jeden z obyvateľov mesta, že sa v poslednej dobe na panelákoch stále častejšie objavujú rôzne nápisy či grafity, ktoré znehodnocujú bytovky. Na tento problém upozornil Trnavčan na sociálnej sieti.
Na fotografiách sú zachytené rôzne budovy pokreslené a posprejované neznámymi vandalmi. „V poslednej dobe sa v našom okolí rozmohol taký nešvár! Foto hovorí za všetko. Má niekto vedomosť, ako sa s tým vypriadavajú v iných mestách?“ upozornil na vandalizmus obyvateľ mesta.
A kým niektorí odkazovali na políciu, ktorej by mali takýto vandalizmus nahlasovať, ďalší uviedli, že to pramení z výchovy detí. „Treba sa s tým vysporiadať hlavne v rodinách. To začína vo výchove detí,“ uviedol Milco, ku ktorému sa pridala aj Jana: „Dať im to k náhrade alebo rodičom zaplatiť a im umyť, opraviť fasádu.“
V komentároch sa objavila aj fotografia plota, na ktorý rovnako ako na budovy niekto nasprejoval Spartak Trnava. „Spartak šampión! Ale nie je to krásne,“ uviedol Trnavčan, ktorý fotografiu zdieľal.
FB/Trnava
Proti takýmto vandalom a grafitom na budovách bol vytvorený už aj špeciálny antigraffiti ochranný náter, ktorý chráni povrch pred znečistením farbami a aj inými nečistotami. Táto ochrana proti graffity vytvorí medzivrstvu medzi povrchom a neželanou farbou. Odstránením medzivrstvy sa odstráni aj nastriekaná farba, nie každá bytovka však k podobnej úprave pristúpila.
Podľa trestného zákona ten, kto poškodí cudziu vec tým, že ju nasprejuje, pomaľuje alebo popíše farbou či inou látkou, môže byť potrestaný odňatím slobody až na jeden rok. Ak však týmto činom spôsobí väčšiu škodu alebo koná z osobitného motívu, hrozí mu trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky.
Trest tri až osem rokov odňatia slobody sa uplatní, ak sa takýto čin spácha na veci chránenou podľa osobitného predpisu, ak spôsobí značnú škodu, alebo ak bol vykonaný závažnejším spôsobom. V prípadoch, keď čin spôsobí škodu veľkého rozsahu, môže byť páchateľ potrestaný odňatím slobody na sedem až desať rokov.