Projekt cyklotrasy Sacra Velo vytvorí prepojenie medzi sakrálnymi pamiatkami v okolí Dunaja


Foto: Projekt cyklotrasy Sacra Velo vytvorí prepojenie medzi sakrálnymi pamiatkami v okolí Dunaja Foto: Trnavský samosprávny kraj

Projekt SacraVelo - Sieť cezhraničných pútnických cyklotrás v okolí Dunaja zahŕňa vybudovanie cyklotrasy, ktorá prepojí sakrálne pamiatky na území 4 prihraničných žúp. Patria medzi ne Trnavský samosprávny kraj, Bratislavský samosprávny kraj a kraje Győr-Moson-Sopron a Komárom-Esztergom.

„Hlavným cieľom projektu je spojením prvkov cirkevnej a aktívnej turistiky vytvoriť cezhraničnú tematickú cyklotrasu. Tá by mala spojiť pútnické cesty od rieky Rába, cez Dunaj až po Moravu. Projekt sa realizuje v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovakia-Hungary Cooperation Programme,“ informoval Trnavský samosprrávny kraj.

Na tlačovej konferencii projektu 28. februára v meste Győr sa zúčastnili aj predstavitelia Trnavského kraja.

Schválený rozpočet projektu je 2,75 miliónov eur, z toho 85% (t. j. 2,34 miliónov eur) tvorí príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Németh Zoltán, predseda Samosprávy župy Győr-Moson-Sopron uviedol, že projekt spája štyri regióny dvoch susediacich štátov, poukazuje na sakrálne a prírodné hodnoty podunajského územia a ponúka možnosť na ich pohodlné a bezpečné spoznávanie.


Podpredseda Trnavského samosprávneho kraja József Berényi zdôraznil, že projekt ponúka možnosť ďalšej spolupráce medzi dvoma krajinami, podporuje kultúru, šport a udržateľný eko-turizmus, a tým aj zdravší životný štýl.

Z celkového rozpočtu majú maďarskí partneri k dispozícii 1,17 miliónov eur, ktoré využijú na značenie cyklosiete SacraVelo, na výstavbu odpočívadiel na území dvoch žúp a výstavbu cyklocentra v obci Szil. Slovenskí partneri projektu použijú finančné prostriedky vo výške 1,58 miliónov eur na výstavbu nových cyklotrás, značenie cyklosiete a na výstavbu cyklocentra v obci Báč.

Spoločnými silami vytvoria partneri projektu online a offline, ktoré poskytnú informácie o sakrálnych pamiatkach a budú k dispozícii pútnikom a turistom, ktorí do regiónov prichádzajú.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Trnavský samosprávny kraj