Hasičské a záchranné zbory upozorňujú na hroziace preborenie sa na zamrznutých vodných plochách


Foto: Hasičské a záchranné zbory upozorňujú na hroziace preborenie sa na zamrznutých vodných plochách Foto: facebook.com/prezidiumhazz

Na zamrznutých vodných plochách by ste mali byť mimoriadne opatrní. Prezídium hasičského a záchranného zboru stále upozorňuje na zvýšený počet prípadov, kedy sa osoby preborili pod ľad. Riziko sa zvyšuje zároveň s oteplením. Ľadové plochy nemusia byť v tomto počasí také pevné ako vyzerajú. 

Hoci sa počasie oteplilo, voda je stále príliš studená. Hasiči a záchranári upozorňujú, že po preborení sa do ľadovej vody človek prežije len niekoľko minút.

Okrem hroziaceho utopenia sa je nebezpečné predovšetkým podchladenie. V takejto situácii je potrebné človeka zbaviť mokrého oblečenia a prezliecť do suchého. Zohrievať telo však treba postupne, pretože pri rýchlom zohriatí hrozí telu ďalší šok.

Hasiči zároveň informujú verejnosť, že v posledných dňoch zaznamenali zvýšený počet prípadov, kedy sa pod osobami preboril ľad. Dva z prípadov sa dokonca skončili tragicky. Situáciu netreba podceňovať a na vodných plochách treba zvýšiť opatrnosť.  

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Prezídium Hasičského a záchranného zboru