Divadlo Jána Palárika prináša premiéru súčasnej komédie Rodinný parlament už 21. apríla o 19:00


Foto: Divadlo Jána Palárika prináša premiéru súčasnej komédie Rodinný parlament už 21. apríla o 19:00 Foto: Divadlo Jána Palárika v Trnave

Divadlo Jána Palárika v Trnave prináša už v sobotu 21. apríla o 19:00 slovenskú premiéru súčasnej španielskej divadelnej hry Cristiny Clemente s názvom Rodinný Parlament.

Komédia v spracovaní režiséra Juraja Bielika je hra s vtipom a myšlienkou, plná nečakaných point, ktorá sa k politike vyjadruje s veľkou dávkou irónie a nadhľadu.

Súčasná katalánska autorka Cristina Clemente ukazuje pojem tradičná rodina v inom svetle a kontexte – porovnáva ho so zastupiteľskou demokraciou, emblémom európskej civilizácie. Čo by sa stalo, keby „tradičná rodina“, teda manželia a ich dve dospelé deti, používali na riadenie rodinných záležitostí rovnaké spôsoby ako demokracia v správe vecí verejných? Čo by v takomto prípade ostalo z princípov, ktoré v rodine prežívajú storočia?


Politika neustále zasahuje do našich životov. Sú dokonca dni a obdobia, kedy do nich zasahuje o niečo viac a intenzívnejšie. A možno až vtedy si naozaj uvedomujeme, ako veľmi je ňou naša existencia podmienená. Život rodiny z našej pripravovanej inscenácie Rodinný parlament je však politikou doslova presiaknutý. Na svoje každodenné fungovanie totiž využívajú princípy parlamentnej demokracie. Schvaľujú rozpočty na nákup spotrebičov, prijímajú uznesenia o upratovaní, rokujú o investičných projektoch do domácnosti. Nevyhnú sa im však ani volebné škandály, korupcia či kupovanie hlasov. Snažia sa správať transparentne a liberálne, no napokon sa aj tak všetko končí inak, než si predstavovali. Autorka Cristina Clemente vo svojej inteligentnej komédii nehovorí len o problémoch demokracie, ale aj o tom, že predseda nemusí byť vždy otec a že aj tá najlepšia myšlienka sa dá zneužiť,“ povedal o pripravovanej hre Juraj Bielik.

Preklad: Katarína Zubácka Réžia: Juraj Bielik Dramaturgia: Zuzana Šajgalíková Scéna: Ján Zavarský Kostýmy: Katarína Žgančíková Hudba: Juraj Bielik 

Účinkujú: Petra Blesáková, Martin Kochan, Vladimír Jedľovský, Tatiana Kulíšková, Michal Jánoš

Miesto: Divadlo Jána Palárika v Trnave
Dátum: 21.04.2018 - 19:00Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Divadlo Jána Palárika v Trnave