Viacerí vodiči v Trnave nevedia alebo si nie sú istí, ako majú jazdiť v blízkosti cyklistických pruhov. Takisto ich zaujíma, v akom prípade na ne môžu s vozidlom vstúpiť, respektíve, či to vôbec dopravné predpisy povoľujú.
„Ako jazdiť v hornej polovici Slnečnej? Po pruhoch pre cyklistov alebo až za? Pretože v protismere sa zase vyhýbajú cyklistickým značkám a tým pádom blokujú polovicu tohto pravého pruhu,“ opýtala sa Mária na sociálnej sieti, čím rozvírila diskusiu.
Niektorí ľudia v komentároch podotkli, že ide o poznatky, ktoré by sa mali vodiči naučiť v autoškole. Ďalšia skupina sa snažila Márii poradiť a tej tretej sa nepáči, že nejaké cyklopruhy a cyklotrasy v meste vôbec sú.
„Chodci, vodiči aj samotní cyklisti sa niekedy dostávajú do situácií, kde si navzájom nerozumejú... Existuje viacero typov cyklistickej infraštruktúry, ktoré zohľadňujú konkrétne podmienky danej lokality. Ako sa v tom teda vyznať? Pozrime sa na ne bližšie a vysvetlime si, ako fungujú a aké pravidlá na nich platia,“ uviedlo mesto Trnava na svojom webe.
Ide o vyhradený jednosmerný pruh na vozovke určený pre cyklistov, oddelený súvislou čiarou. Motoristi doň nesmú vchádzať, s výnimkou prípadov, keď je to nevyhnutné, napríklad pri odbočovaní. Cyklistický pruh je označený vodorovným značením – bielym symbolom bicykla na vozovke a často má aj špecifické zvislé značenie. Cyklistický pruh môže byť vedený aj v protismere jazdy motorových vozidiel. V Trnave sa nachádza napríklad na Zelenečskej alebo v uličkách na Špíglsáli.
Tento pruh sa nachádza na okraji vozovky, je vyznačený prerušovanou čiarou a je vždy jednosmerný. Slúži najmä na zvýšenie bezpečnosti cyklistov v zmiešanej premávke. Motorové vozidlá doň môžu vchádzať, ale nesmú ohroziť cyklistov. Rovnako ako cyklistický pruh je označený vodorovným symbolom bicykla. V Trnave sa nachádza napríklad na Ulici Andreja Hlinku.
Oddelená cyklotrasa je samostatná komunikácia vyhradená výlučne pre cyklistov alebo kolobežkárov. Od ostatných druhov dopravy je fyzicky oddelená, napríklad vyvýšením, zábranami alebo zeleným pásom. Na takýchto trasách nie je povolený pohyb chodcov ani motorových vozidiel. Je označená značkou „Cestička pre cyklistov“ a často má aj špecifické vodorovné značenie. V Trnave sa nachádza napríklad na Spartakovskej ulici.
Bicyklová cesta je komunikácia, kde majú cyklisti prednosť pred motorovými vozidlami. Vstup pre motorové vozidlá je povolený iba vtedy, ak je im dopravným značením dovolené ju použiť. Vozidlá na nej musia jazdiť opatrne, nesmú ohroziť cyklistov a musia dodržiavať maximálnu rýchlosť 30 km/h. Bicyklová cesta je označená zvislou dopravnou značkou „Bicyklová cesta“. Môže byť doplnená spomaľovačmi a špecifickými prvkami na zvýšenie bezpečnosti, ako napríklad ochranné stĺpiky alebo spomaľovacie prahy. V Trnave sa nachádza zatiaľ iba na Ulici Kornela Mahra.
Koridor pre cyklistov je iba vizuálnym usmernením cyklistov na vozovke, ale nie je samostatným pruhom. Ide o vodorovné značenie so symbolom bicykla a šípkami, ktoré naznačujú odporúčaný smer jazdy. Motoristi môžu jazdiť cez koridor, ale mali by byť ohľaduplní k cyklistom. V Trnave sa nachádza napríklad na Slnečnej ulici.