Unikátna výstava tehál Dotkni sa hliny predstaví Trnavu ako významnú tehliarsku oblasť už 19. mája


Foto: Unikátna výstava tehál Dotkni sa hliny predstaví Trnavu ako významnú tehliarsku oblasť už 19. mája Foto: Západoslovenské múzeum v Trnave

Západoslovenské múzeum v Trnave pripravilo ďalšiu unikátnu expozíciu s názvom Dotkni sa hliny - Z dejín tehly a tehliarstva trnavského regiónu. Vernisáž výstavy sa uskutoční počas Noci múzeí a galérií, a to už v sobotu 19. mája o 19:00.

Mesto Trnava patrilo medzi najvýznamnejšie tehliarske oblasti na Slovensku, a to hlavne vďaka dostupnosti vhodnej hliny.

„Hoci trnavské tehelne sú už dávno minulosťou, topografiu mesta zmenili výrazným spôsobom. Ľudia sa dodnes prechádzajú ulicami V jame, Na hlinách či Hlbokej a mnohí netušia, že bez týchto jám by nikdy nevznikli unikátne tehlové hradby alebo typické siluety kostolov, ktoré dnes neodmysliteľne patria k panoráme Trnavy,“ informoval Andrej Sabov.


Tehly sa v súčasnosti stali predmetom záujmu nielen stavbárov, ale aj zberateľov.

Jeden z najväčších zberateľov, Ing. arch. Ľubomír Mrňa, CSc., sa v deväťdesiatych rokoch 20. storočia rozhodol svoju zbierku darovať práve Západoslovenskému múzeu v Trnave. Práve jeho zbierka sa stala základom expozície Dotkni sa hliny, ktorú múzeum sprístupnilo pri príležitosti 780. výročia udelenia výsad slobodného kráľovského mesta Trnave.


Miesto: Západoslovenské múzeum v Trnave
Dátum: 19.05.2018 - 19:00Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Západoslovenské múzeum v Trnave