Malý Berlín prináša dokument o významnom trnavskom rodákovi Miroslavovi Válkovi a besedu s režisérom


Foto: Malý Berlín prináša dokument o významnom trnavskom rodákovi Miroslavovi Válkovi a besedu s režisérom Foto: Mesto Trnava

Kultúrne centrum Malý Berlín v spolupráci s mestom Trnava pozýva na premietanie nového filmu, ktorý zobrazuje život Miroslava Válka. Pozrieť si ho môžete už v stredu, 23. mája o 18:00.

Významný slovenský básnik a tiež politik Miroslav Válek bol výraznou osobnosťou minulého storočia. Svojim životom a tvorbou ovplyvnil nie len slovenskú kultúru.

Vyštudoval biskupské gymnáziu v Trnave, no štúdiu ukončil na obchodnej akadémii. V roku 1959 debutoval svojou zbierkou Dotyky. Pôsobil ako šéfredaktor časopisu Mladá tvorba a stál pri zrode časopisu Romboid.

V čase normalizácie nastúpil Válek na post ministra kultúry a aj napriek vysokému postu v komunistickom režime jeho texty spieval napríklad Miro Žbirka či kapela legendárneho Mariána Vargu, Collegium Musicum.

Dodnes je považovaný za jednu z najrozporuplnejších postáv slovenského kultúrneho a spoločenského prostredia, spojenú s mnohými legendami a kontroverziami.

„Tvorcovia filmu sa snažia pátrať po koreňoch týchto kontroverzií. Významnú, priam determinujúcu úlohu v jeho životnom príbehu zohrala doba, ktorá poznamenala vývoj celej našej krajiny a osudy všetkých jej obyvateľov. Film je zodpovedným a objektívnym príspevkom k reflexii Válkovej osobnosti. Základným východiskom filmu je Válkov vnútorný rozpor. Rozpor medzi Válkom básnikom a Válkom politikom. Rozpor medzi intímnym a verejným a naopak,“ uvádzajú organizátori podujatia.

Počas podujatia v Malom Berlíne budete mať jedinečnú možnosť zúčastniť sa aj diskusie s režisérom dokumentu - Patrikom Lančaričom.

Patrik Lančarič vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMu v Bratislave. Režíroval hraný film Rozhovor s nepriateľom (2007) a dokumenty Ladislav Chudík (2008) a Hrana - 4 filmy o Marekovi Brezovskom (2014).

Aktuálne informácie môžete sledovať aj na stránke udalosti na facebooku: https://www.facebook.com/events/216438035611229/


Miesto: Malý Berlín, Štefániková 4, Trnava
Dátum: 23.05.2018 - 18:00


Prečítajte si viac:


Zdroj: https://www.facebook.com/events/216438035611229/