Divadlo Jána Palárika v Trnave pozýva na slovenskú premiéru strhujúceho príbehu hry Na druhom brehu


Foto: Divadlo Jána Palárika v Trnave pozýva na slovenskú premiéru strhujúceho príbehu hry Na druhom brehu Foto: Divadlo Jána Palárika v Trnave

Poslednú premiéru v tejto sezóne si môžete v Divadle Jána Palárika v Trnave pozrieť už 16. júna o 19:00. Vo Veľkej sále divadla vám trnavskí herci predstavia hru jedného z najuznávanejších súčasných autorov, Rolanda Schimmelpfenninga, s názvom Na druhom brehu.

„Hra Na druhom brehu je neobyčajne pútavým, hravým a priam mýtickým podobenstvom o súčasnom svete rozdelenom na tých, ktorí žijú v blahobyte a tých, ktorí potrebujú ich pomoc,“ uvádza Divadlo Jána Palárika.

Príbeh hry zavedie diváka do sveta imaginácie a nevšedných zážitkov. Postavy príbehu hľadajú odpoveď na otázku: Prečo sa to muselo stať práve mne? Pokojný život dvoch dedín rozdelených riekou, ktoré spája most sa jedného dňa naruší hádka v hostinci. Od tej udalosti sa všetko mení. Hra osudu v podobe prírodných živlov donúti obyvateľov dedín naučiť sa empatii, nezištnej pomoci a solidarite. Závisť, pýcha a nepriazeň osudu sú pretkané motívom lásky dvoch mladých ľudí, ktorí pochádzajú každý z iného brehu.

O preklad diela sa postarala Eva Melichárková a o réžiu sa postaral Viktor Kollár. Hru si tak môžete pozrieť v slovenskej premiére.


„Na Schimmelpfennigovom texte ma zaujalo, že využíva imagináciu tak, ako poézia. Zároveň dáva poézii iný rozmer, posúva ju na úroveň divadla, čo je mne osobne veľmi sympatické. Schimmelpfennig pomenúva divadlo ako to najstaršie archetypálne rozprávanie. Napriek tomu, že sa vyjadruje k vysoko aktuálnym témam, je v tom celom niečo staré, pôvodné, ako rozprávanie príbehov našimi babičkami, pri ktorých sme sa báli, smiali a prežívali všetky emócie, akoby sa diali priamo pred našimi očami. A to je tá sila imaginácie, v ktorej je Schimmelpfennig majster,“ hovorí režisér Kollár.

Preklad: Eva Melichárková. Dramaturgia: Lucia Mihálová. Scéna: Michal Lošonský. Svetelný dizajn: Ján Ptačin. Pohybová spolupráca: Elena Kolek Spaskov. Hudba: Kamil Mikulčík. Réžia: Viktor Kollár 

Účinkujú: Kamil Mikulčík a.h./Martin Kochan, Vladimír Jedľovský, Tibor Vokoun, Tomáš Vravník, Tomáš Mosný, Petra Blesáková, Ingrida Baginová a.h., Martin Macko a.h., Michal Blaho a.h., Dáša Moderová a.h., René Sorád a.h., Sebastián Ruttkay a.h./Michal Nvota a.h. a členovia Folklórneho súboru Trnafčan

Miesto: Divadlo Jána Palárika v Trnave, Veľká Sála
Dátum: 16.06.2018 - 19:00Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu