Menštruačná chudoba trápi ženy naprieč celým svetom. Výnimkou nie je ani Slovensko, kde sa s ňou stretlo aspoň raz v živote až 44 % Sloveniek. Znepokojujúca je aj ďalšia štatistika, ktorá poukazuje na to, že v súčasnosti jej čelí 16 % slovenských žien, pričom u dvoch percent ide o pravidelný problém.
Ďalším problémom je to, že aj napriek tomu, že žijeme 21. storočí, mnoho mladých dievčat a žien zažíva počas menštruácie pocity hanby. Jedným z dôvodom je sociálna stigma, kedy mnohé z nich boli učené, že ide o tému, o ktorej sa na verejnosti nerozpráva. V súvislosti s tým pre mnohé mladé dievčatá menštruácia predstavuje prekážku v bežnom fungovaní, a to aj v rámci školského či pracovného života.
Trnavský samosprávny kraj vzal vec do svojich rúk a pripojil sa k celoslovenskej Inciatíve za dôstojnú menštruáciu, ktorá združuje aktérov z verejného, súkromného a mimovládneho sektora. Cieľom daného kroku je, aby sa systematicky riešil problém s menštruačnou chudobou v našich končinách. Momentálne združuje 24 silných aktérov z rôznych oblastí.
„Ako zriaďovateľ stredných škôl si uvedomujeme svoju zodpovednosť, a aj v tomto prípade chceme byť užitoční tam, kde dokážeme skutočne pomôcť. Naším cieľom je zabezpečiť, aby menštruačné potreby boli dostupné dôstojne, diskrétne a bez stigmy. Aj pre tie, ktoré si ich nemôžu dovoliť. Som rád, že sa spájame s tými, ktorí sa tejto téme venujú dlhodobo a odborne v rámci Inciatívy za dôstojnú menštruáciu,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.
Okrem toho sa v Trnavskom kraji spúšťa aj pilotný projekt, vďaka ktorému bude všetkých 44 župných stredných škôl disponovať so zásobníkom s bezplatnými hygienickými potrebami so symbolickým názvom „Starterpack pre tvoje dni“. Ženy si ich budú môcť vziať so sebou kedykoľvek bez zbytočných otázok.
„Dievčatám chceme aj takto odkázať, že sú pochopené. Že sa nemusia hanbiť. Že sa môžu cítiť bezpečne. Pretože menštruácia nemá byť dôvodom, prečo niekto zostáva doma. V škole by sa mala každá žiačka cítiť prijatá. Skrátka, mať rovnaké šance na vzdelanie. Bez ohľadu na to, či má vlastné hygienické potreby alebo nie,“ dodáva Viskupič.
Projekt okrem uvedenej pomoci zahŕňa aj osvetový a vzdelávací rozmer, ktorý má prispieť k zníženiu stigmy okolo menštruácie. „Aj tieto dievčatá a ženy potrebujú vedieť, že menštruácia nemusí byť strašiakom ani záťažou pre rodinný rozpočet. Pracujeme na riešeniach, ktoré pomôžu aj im. A už čoskoro predstavíme prvé konkrétne kroky,“ poukazuje na dievčatá, ktoré kvôli zdravotným alebo sociálnym dôvodom nenavštevujú stredné školy, Jana Žitňanská, ktorá v rámci TTSK zastrešuje tému dôstojnej menštruácie.
Tento prístup kraja stihli oceniť už aj žiačky niektorých stredných škôl. Jednou z nich je študentka Vivien Vranková, ktorá v rámci participatívneho rozpočtu kraja rozbehla projekt bezplatných menštruačných potrieb na škole, ktorú navštevuje.
„Na začiatku som len cítila, že je divné, ak sa baby cítia trápne, keď z akéhokoľvek dôvodu nemajú tampóny alebo vložky. Menštruácia nie je hanba. A potreby by nemali byť luxus. Dnes máme u nás na škole zásobník a funguje to úplne normálne. Som fakt rada, že tento užitočný nápad inšpiroval Trnavský kraj a teraz bude pomáhať dievčatám na ďalších školách,“ podotkla Vivien.