V Divadle Jána Palárika v Trnave sa cez víkend rozdávali ocenenia víťazom diváckej ankety PORTTÁL


Foto: V Divadle Jána Palárika v Trnave sa cez víkend rozdávali ocenenia víťazom diváckej ankety PORTTÁL
Galéria: 7 fotiek
Foto: Jakub Kovalík, Divadlo Jána Palárika v Trnave

Počas víkendu sa v Divadle Jána Palárika v Trnave odovzdávali ocenenia diváckej ankety PORTTÁL. Ocenenia rozdávali počas júnovej talkshow Pred oponou, v ktorej Michal Jánoš privítal ako hosťa aj riaditeľa divadla - Emila Nedieľku.

Počas talkshow sa divadelníci i hostia rozlúčili s doterajším riaditeľom divadla a spoločne s ním si zaspomínali na časy zakladania tejto kultúrnej inštitúcie. Po rozlúčke nasledovalo odovzdávanie cien ankety PORTTÁL, ktorú divadlo vyhlásilo v marci 2018 a končila sa posledným májovým dňom. Diváci mali vďaka ankete možnosť hlasovať za najlepšiu inscenáciu, ktorá vznikla v sezóne 2016/2017 - Sluha dvoch pánov, Timon Aténsky, Ťapákovci, Letné osy, ktoré nás štípu ešte aj v novembri, Plastický obraz, Veľký Gatsby.

Diváci vďaka ankete PORTTÁL ocenili najlepších hercov a predstavenia

Najlepšie herecké výkony a jednotlivých hercov nominovala umelecká rada divadla. Diváci však mali možnosť do hlasovacích hárkov pripísať aj svoju voľbu, ak sa nenachádzala na hlasovacom hárku. V kategórii najlepší tvorivý čin sezóny, v ktorej mohli diváci hlasovať za najlepšiu scénu, kostýmy, hudbu a choreografiu k inscenáciám. Nechýbala ani Cena študentov. Študenti tak mali možnosť udeliť ocenenie najlepšej inscenácií sezóny.

„Našim cieľom bolo najmä nadviazať užší kontakt s publikom. Každé predstavenie sa končí potleskom a klaňačkou, kedy diváci dávajú najavo hercom svoje sympatie a samotný potlesk je pre hercov veľkou odmenou. Avšak po skončení predstavenia idú diváci domov a možno po mesiaci, dvoch, po pol roku si uvedomia, že to predstavenie im stále zostáva v hlave. Že zážitok, ktorý v ten večer prežili, bol v niečom výnimočný a možno si zaslúži aj väčšie vyjadrenie obdivu, ako potlesk. Preto nám napríklad často chodia maily a listy od divákov. Aj táto anketa je spôsob, akým môžu dať diváci najavo, čo bolo pre nich nezabudnuteľné v uplynulej sezóne. Chceme im aj prostredníctvom ankety ukázať, že ich názor nás zaujíma a je pre nás veľmi dôležitý. Divadlo tvoríme predsa pre nich a bez nich by naša práca nemala zmysel. Všetci umelci sa tešia na to, že dostanú od divákov takúto formu spätnej väzby. Bez ohľadu na to, kto dostane ceny, myslím, že si ich zaslúžia všetci, ktorí sa minulú sezónu podieľali na nezabudnuteľných umeleckých zážitkoch,“ Povedala dramaturgička divadla a autorka myšlienky Lucia Mihálová.

Počtom ocenení dominovala inscenácia Sluha dvoch pánov

V kategórii Najlepšia inscenácia sezóny 2016/2017 sa stal Sluha dvoch pánov od talianskeho autora Carla Goldoniho v réžii Juraja Bielika. Inscenácia získala aj ďalšie ocenenia. Za postavu Truffaldina si odniesol cenu v kategórii Najlepší mužský výkon Peter Trník. Petra Blesáková si vyslúžila cenu za Najlepší ženský herecký výkon, a to vďaka postave Beatrice.


Ocenili aj tvorivosť a najviac odohraných predstavení

Cenu za Tvorivý čin sezóny 2016 / 2017 získal Jozef Chorvát za hudbu k inscenácii Veľký Gatsby. 

Cenu študentov získala inscenácia hry súčasného ruského dramatika Ivana Vyrypajeva Letné osy, ktoré nás štípu ešte aj v novembri v réžii Michaela Vyskočániho. 

Bonusovú cenu Železný PORTTÁL si za najviac odohraných predstavení odniesol Martin Križan. Vyslúžil si ju až 111 odohranými predstaveniami v uplynulej sezóne.

Z hlasujúcich vylosovaní traja výhercovia, ktorí získali darčekové poukážky do Divadla Jána Palárika. Ich mená sú zverejnené v aktualitách na webovej stránke divadla.

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu