Kúpa nehnuteľnosti patrí k najväčším miľníkom v živote. Dôležité je nielen si vybrať estetický byt, ktorý lahodí oku, ale aj lokalitu s čo najlepšou občianskou vybavenosťou. O to komplikovanejšie je, keď dva potenciálne dokonalé byty sa nachádzajú v dvoch odlišných oblastiach, ktoré majú odlišné renomé.
Pred podobnou dilemou sa nedávno nachádzal aj pár z Trnavy, ktorý sa rozhodol pre kúpu svojho prvého bytu. Do oka im padli dva - na sídliskách Linčianska a Družba. Viac sympatizujú však k prvej voľbe, realitný maklér ich ale od nej odhovára. Vzhľadom na to, že doposiaľ v Trnave nebývali, je pre nich ťažšie odhadnúť, ktoré miesto bude ideálnejšie pre ich život. O radu sa tak rozhodli požiadať skúsenejších Trnavčanov.
„Dobrý deň, nie sme z Trnavy, chceme tú kúpiť byt. Ceny sú tu však rôzne, niekde rozdiel aj 50-tisíc. Máme v ponuke byt Linčianska 150-tisíc a ponuku Družba ako je Sociálna poisťovňa v sume 200-tisíc eur. Môžete mi prosím ozrejmiť, prečo? Nám sa páči byt na Linčianskej, ale maklér nás odhovára, že lepšia voľba je práve Družba,“ prihovorila sa potenciálna majiteľka jedného z bytov miestnym.
Aj napriek tomu, že sídlisko Linčianska ešte pred pár rokmi nieslo so sebou nálepku ako problémové, na počudovanie sa objavilo viacero jeho priaznivcov. Ako tvrdia, časy, kedy sa s ním spájala veľká kriminalita či neprispôsobiví občania, sú už dávno preč.
„Kedysi za socializmu mala Linka zlú povesť. Preto cez 80 metrov štvorcových predávajú za takú cenu, pritom Družba aj za 200-tisíc predá. Žila som na Linke päť rokov a teda mala som tam všetko po ruke. Do mesta človek ani chodiť nemusí a čo bola najlepšia vec, za dve minúty na diaľnici. Z Družby rátajte aj 30, keď sa to tam upchá,“ priblížila históriu Linčianskej obyvateľka, ktorá na nej nejaký čas žila.
Za pravdu jej dali viacerí, tvrdia, že ako sídlisko začína napredovať. Síce v minulosti nešlo práve o ideálnu voľbu, dnes, ak by sa mali rozhodnúť, pokojne by tam išli bývať.
„Bývam na Linčianskej štvrtý rok a predtým som bývala snáď v každej časti Trnavy okrem Prednádražia. Tu sa nám býva najlepšie. Všetko je tu po ruke, dve minúty pešo mám Lidl a všetky potrebné prevádzky, napojenie na obchvat a diaľnicu je fantastické. Skvelý čas na kúpu, štyri roky dozadu som tú kúpila dvojizbák za 82-tisíc, terat idú od 125-tisíc a vyššie,“ motivuje ju ku kúpe ďalšia spokojná obyvateľka Linčianskej.
Pokiaľ ide o sídlisko Družba, miestni ho považujú za zbytočne predražené. Okrem toho kritiku dostala aj nedostatočná zeleň, podľa domácich tam stojí len panelák na paneláku, pričom problémové je aj parkovanie. Výhodou však je, že všetko je po ruke. Stačí, ak sa prejde lávka popri Sociálnej poisťovni a do niekoľkých minút ste v centre. Ide však kvôli tomu aj o rušnejšie sídlisko.
Našli sa aj rady, ktoré sa netýkali priamo lokality, ale toho, na akú stranu je byt otočený. To môže o kvalite bývania prezradiť tiež veľa. „Zamerajte sa aj na orientáciu bytu. Ak je na Linčianskej otočený tak, že tam svieti slnko len dopoludnia a potom až na večer, asi by som išla tam. Ak je ten byt otočený na Družbe smerom k ceste, celé popoludnie vám tam bude páliť slnko. My sme aj tak vyberali byty pre dcéry, respektíve dcéry si tak vybrali. A je pravda, že keď nie ste z Trnavy, môže vám to byť jedno. Za 50-tisíc urobíte krásnu rekonštrukciu,“ radí obyvateľka, ktorá má kúpu bytu už úspešne za sebou.
A ktorá lokalita je teda lepšia? Odpoveď na túto otázku zahŕňa viacero faktorov. Pokiaľ niekto pracuje v centre mesta alebo preferuje život v takej oblasti, lepšou voľbou je jednoznačne Družba. Nie každý to však považuje za prioritu, a vzhľadom na to, že na Linčianskej sa za posledné roky vybudovala naozaj kvalitná občianska vybavenosť, vrátane nákupného centra, život aj tam môže byť rovnako kvalitný. Výhodou je aj lepšie dopravné spojenie, pokiaľ ide o napojenie na obchvat či diaľnicu. Problém by nemalo robit ani pohotové dostanie sa do centra mesta, z danej lokality chodia pravidelne autobusy mestskej hromadnej dopravy.