Ako by to vyzeralo, keby rodina fungovala ako parlament? Odpoveď ponúkajú herci trnavského divadla


Foto: Ako by to vyzeralo, keby rodina fungovala ako parlament? Odpoveď ponúkajú herci trnavského divadla Foto: Divadlo Jána Palárika v Trnave

Vo štvrtok, 21. júna, o 19:00 si môžete v Divadle Jána Palárika v Trnave pozrieť tohtoročnú novinku - divadelnú hru s dielne súčasnej španielskej autorky Cristiny Clemente - Rodinný Parlament.  

Komédia v spracovaní režiséra Juraja Bielika je hra s vtipom a myšlienkou, plná nečakaných point, ktorá sa k politike vyjadruje s veľkou dávkou irónie a nadhľadu.

Súčasná katalánska autorka Cristina Clemente ukazuje pojem tradičná rodina v inom svetle a kontexte – porovnáva ho so zastupiteľskou demokraciou, emblémom európskej civilizácie.

Čo by sa stalo, keby „tradičná rodina“, teda manželia a ich dve dospelé deti, používali na riadenie rodinných záležitostí rovnaké spôsoby ako demokracia v správe vecí verejných? Čo by v takomto prípade ostalo z princípov, ktoré v rodine prežívajú storočia?

„Politika neustále zasahuje do našich životov. Sú dokonca dni a obdobia, kedy do nich zasahuje o niečo viac a intenzívnejšie. A možno až vtedy si naozaj uvedomujeme, ako veľmi je ňou naša existencia podmienená. Život rodiny z našej pripravovanej inscenácie Rodinný parlament je však politikou doslova presiaknutý. Na svoje každodenné fungovanie totiž využívajú princípy parlamentnej demokracie. Schvaľujú rozpočty na nákup spotrebičov, prijímajú uznesenia o upratovaní, rokujú o investičných projektoch do domácnosti. Nevyhnú sa im však ani volebné škandály, korupcia či kupovanie hlasov. Snažia sa správať transparentne a liberálne, no napokon sa aj tak všetko končí inak, než si predstavovali. Autorka Cristina Clemente vo svojej inteligentnej komédii nehovorí len o problémoch demokracie, ale aj o tom, že predseda nemusí byť vždy otec a že aj tá najlepšia myšlienka sa dá zneužiť,“ povedal o pripravovanej hre Juraj Bielik.

Preklad: Katarína Zubácka Réžia: Juraj Bielik Dramaturgia: Zuzana Šajgalíková Scéna: Ján Zavarský Kostýmy: Katarína Žgančíková Hudba: Juraj Bielik 

Účinkujú: Petra Blesáková, Martin Kochan, Vladimír Jedľovský, Tatiana Kulíšková, Michal Jánoš

Miesto: Divadlo Jána Palárika v Trnave, Veľká sála
Dátum: 21.06.2018 - 19:00


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu