Trnavské kultúrne inštitúcie kritizujú Šimkovičovej novelu. Podpísali spoločné vyhlásenie


Foto: Trnavské kultúrne inštitúcie kritizujú Šimkovičovej novelu. Podpísali spoločné vyhlásenie Foto: Telegram/Martina Šimkovičová

Inštitúcie Trnavského samosprávneho kraja zverejnili spoločné vyhlásenie, v ktorom vyzývajú Ministerstvo kultúry SR na dialóg. Pripravované zmeny novely zákona o galériách a múzeách sa podľa nich dejú bez konzultácií s predstaviteľmi kultúrnej obce a inštitúcií.

Vyhlásenie podpísala Galéria Jána Koniarika v Trnave, Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave, Divadlo Jána Palárika v Trnave, Západoslovenské múzeum v Trnave, Balneologické múzeum Imricha Wintera v Piešťanoch, Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici, Záhorská knižnica Senica a Trnavské osvetové stredisko.

Na novelu ministerky Martiny Šimkovičovej predtým reagovala aj Rada galérií Slovenska, ktorá v otvorenom liste žiadala jej pozastavenie.

O dialógu hovorí aj programové vyhlásenie vlády

„Vyzývame všetkých zainteresovaných, ktorým kultúra naozaj leží na srdci, aby rozhodnutia a legislatívne zmeny riešili nie mocensky, ale dialógom a hľadaním najlepších riešení s tými, ktorí v kultúre roky tvorivo pracujú,“ píšu kultúrne inštitúcie vo vyhlásení.

Ministerstvu pripomínajú programové vyhlásenie vlády, v ktorom sa zaviazalo k rozvoju regionálnej a miestnej kultúry, zabezpečeniu kultúrnych potrieb menšín, marginalizovaných a znevýhodnených skupín obyvateľstva. Vláda v ňom tiež sľúbila, že pri príprave a uskutočnení systémových zmien bude pokračovať v dialógu s kultúrnou verejnosťou, samosprávami a relevantnými inštitúciami.

„Absencia dialógu vedie k zbytočnému nedorozumeniu a spolitizovaniu aj iných oblastí kultúry, ktoré by mali byť slobodné, bez ideologického či politického vplyvu,“ vysvetľujú inštitúcie.


Verejné vypočutie kandidátov je podľa ministerstva administratívna záťaž

Ak by sa Šimkovičovej novela uviedla do praxe, znamenala by umožnenie okamžitých výmen vo vedení galérií a múzeí naprieč Slovenskom. Riaditeľov a riaditeľky by mohla meniť nie len Šimkovičová, ale aj župani či primátori, ak sú inštitúcie v ich pôsobnosti.

V súčasnosti sú riaditelia volení na päť rokov komisiou, ktorú zostavia príslušné orgány samosprávy či mesta. Voľbe predchádza verejné vypočutie.

Ministerstvo kultúry na vyhlásenie inštitúcií reagovalo v stanovisku. Tvrdí, že ak je niekto dobrým manažérom, nie je dôvod, aby bola dĺžka jeho funkcie limitovaná časovým obmedzením. „A naopak, ak svoju funkciu nezvláda, nie je dôvod, aby v nej zotrvával 5 rokov, len preto, že tak bola doteraz nastavená legislatíva,“ vysvetľuje ministerstvo.

Novela tiež mení päťročné funkčné obdobie riaditeľov, ich mandát by bol po novom neobmedzený. Dosiahne to vypustením verejného vypočutia kandidátov. Argumentuje tým, že chce samosprávy a menšie obce odbremeniť od administratívnej záťaže. Samosprávam však podľa ministerstva nič nebráni v tom, aby takéto vypočutie realizovali aj nad rámec zákona.

„Z tohto dôvodu absolútne odmietame, že by išlo o mocenské rozhodnutie, keďže práve naopak ide o ústretový krok voči kultúrnym inštitúciám tak, aby im uľahčil a zjednodušil fungovanie,“ tvrdí ministerstvo v stanovisku.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu