Západoslovenské múzeum v Trnave chystá pre deti veľkonočnú dielňu. Môžu si namaľovať vlastné kraslice


Foto: Západoslovenské múzeum v Trnave chystá pre deti veľkonočnú dielňu. Môžu si namaľovať vlastné kraslice Foto: unsplash.com

Sezóna maľovania kraslíc môže začať. Západoslovenské múzeum v Trnave si pre deti pripravilo milú aktivitu. Počas veľkonočnej dielne si môžu v múzeu vymaľovať vlastné polystyrénové vajíčka či zajace. Pracovať budú napríklad aj s farebným pieskom či servítkovou technikou. To, akú techniku deti použijú, bude záležať aj od ich veku. Svoje výtvory si môžu vziať domov a potešiť tak svoje rodiny a príbuzných.

Veľká noc patrí k najvýznamnejším kresťanským sviatkom, počas ktorého si pripomíname umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Neodmysliteľnou súčasťou veľkonočných sviatkov na západnom Slovensku sú kraslice, korbáče, baránok, kuriatka a bahniatka – symboly sviatkov jari,“ uvádza Adriána Takáčová, múzejná pedagogička Západoslovenského múzea a zároveň pripomína, že každý zo symbolov má vlastný význam.

Kým vajíčko predstavuje nesmrteľnosť či vzkriesenie, bahniatka symbolizujú nový život v rozkvete. „Tradičný korbáč bol v predkresťanskom období využívaný na princípe mágie dotyku, kedy životná sila prebúdzajúceho sa stromu mala prejsť na mladé dievča. Vydaté ženy sa už nešibali,“ dodáva Takáčová.

Kedy sa dielne začnú?

  • pre žiakov materskej školy: 19. až 21. marca o 9:00 a 11:00 hod.
  • pre žiakov prvého stupňa základnej školy: 26. až 28. marca o 9:00 a 11:00 hod.

Počet účastníkov na jeden termín je minimálne desať a maximálne 25 žiakov spolu s pedagogickým dozorom. Objednať sa môžete osobne, na telefónnom čísle 033/5512913 alebo elektronicky cez e-mail lektorske.zsm@gmail.com. Vstupné je pre jedného žiaka tri eurá a v cene je zahrnutá aj prehliadka múzea.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu