07 február 2018 - 14:49

Polícia preventívne upozorňuje na podvody cez internet, žiakom na školách púšťajú video Europolu

Foto: Polícia preventívne upozorňuje na podvody cez internet, žiakom na školách púšťajú video Europolu
Foto: Ilustračná

Policajti v Trnave sa zapojili do kampane pod názvom Deň bezpečného internetu. V tomto týždni budú policajní preventisti prednášať na školách o bezpečnom správaní v prostredí internetu. Deťom rozdajú letáky s názvom Viem, ako sa „nezamotám“ do sociálnych sietí.

„Prostredníctvom jednoduchých otázok si deti môžu overiť svoje znalosti o ochrane osobných údajov, ako si vytvoriť bezpečné heslo, ako by mali reagovať na výhražné správy, alebo na navrhované stretnutia s osobami z internetu,“ informovala Martina Kredatusová, hovorkyňa KR PZ v Trnave. 

Na videu „Say no“ z dielne Europolu ukážu deťom, ako môže dôjsť vo virtuálnom svete k zneužívaniu. Bolo vytvorené v rámci kampane proti sexuálnemu nátlaku a vydieraniu detí „online“. 


Obeťami nebývajú len deti a tínedžeri ale aj muži a ženy v zrelom veku.  

Páchatelia prostredníctvom internetu predstierajú záujem o nadviazanie vzťahu. Po lichôtkach adresovaných príjemcovi a vyjadrených sympatiách, môže nasledovať sklamanie. Pisateľ buď žiada peniaze na rôzne druhy pomoci, lebo tvrdí, že sa ocitol v núdzi. Môže nastať aj situácia, pri ktorej bývajú na vydieranie zneužité fotografie obete. Za správami sa často skrýva organizovaný zločin.

Vracajú sa prípady tzv. Nigérijských listov, kedy podvodníci ťahajú z obetí financie napr. za účelom získania veľkého dedičstva.

„Krajské riaditeľstvo PZ v Trnave opäť zaznamenalo v poslednom období prípady podvodov prostredníctvom tzv. „Nigérijských listov“. Na e-mailovú adresu dostane príjemca list, zväčša preložený prostredníctvom internetového prekladača. Osoba v liste môže vystupovať napr. Ako právny zástupca konkrétneho človeka alebo spoločnosti. Vymyslí si príbeh o predkoch, ktorí v zahraničí zomreli a jemu sa konečne podarilo po dlhom pátraní nájsť dedičov zomretého, ktorý zanechal po sebe zväčša rozprávkový majetok,“ uvádza Martina Kredatusová.

Autor vymysleného príbehu nechá príbuzným kontakt, aby sa s ním mohli spojiť. Už v tejto fáze polícia výrazne odporúča, aby ľudia na takéto e-maily nereagovali a doručenú poštu zo svojich schránok odstránili.

Následne prichádzajú komplikácie s dedičstvom a náklady na ich vyriešenie stúpajú. Takýmt ospôsobom môžu dôverčivý ľudia prísť o veľké peniaze.

Polícia v tejto súvislosti upozorňuje ľudí celého vekového spektra, aby boli pri komunikácii s neznámymi osobami obozretní. V žiadnom prípade nikomu neposkytujte osobné údaje a nezasielajte kompromitujúce fotky. Už aj samotná spätná reakcia na čudný e-mail môže viesť ku stiahnutiu údajov z počítača a ich následnému zneužitiu,“ informuje hovorkyňa.

Polícia všetky podobné prípady vyšetruje. Páchatelia majú založené účty v rozličných krajinách Ázie alebo Afriky. Na komunikáciu s obeťami využívajú krycie programy. Pri mailovej komunikácii treba byť obozretní, zvlášť na sociálnych sieťach. Pri akomkoľvek podozrení sa treba obrátiť na políciu.


Sledujte nás na Facebooku0 zdieľaní


Dopravný servis
Hlboká
Kolóna
17:14
Kukučínova
Kolóna
17:11
Voderady
Stacionárny radar
16:17
Kukučínova
Kolóna
16:15
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina