Hľadáme posily: Redaktor / Editor

04 apríl 2018 - 15:07
Lucia Kvasňovská

Divadelné prevedenie diela ruského velikána Tolstého - Vláda tmy ponúka divákovi jedinečný zážitok

Foto: Divadelné prevedenie diela ruského velikána Tolstého  - Vláda tmy ponúka divákovi jedinečný zážitok
Foto: Divadlo Jána Palárika v Trnave
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Divadlo Jána Palárika pozýva na jedinečné prevedenie divadelnej hry ruského velikána Leva Nikolajeviča Tolstého - Vláda Tmy. Predstavenie môžete v Divadle Jána Palárika vidieť už 24. apríla o 19:00 vo Veľkej sále. 

Dej divadelnej hry Vláda tmy sa odohráva na zaostalej dedine, kde sú ľudia ovládaní elementárnym pudom prežiť. Dravá túžba po majetku, intrigy a neudržateľná vášeň vyústia do zločinu. Ale tým sa to celé ešte len začína. Vláda tmy odhaľuje najtemnejšie úskalia ľudskej duše a zároveň je hlbokou analýzou rozkladu tradičných poriadkov v dedinskom kolektíve, no i v súčasnom svete.  

Inscenácia zobrazuje oscilovanie človeka medzi dobrom a zlom. 

„Postavy sa pohybujú v akomsi predpeklí, ktoré si vytvorili sami svojimi nekalými činmi. Neustále hľadajú východisko z bludného kruhu vlastných zločinov, čím sa uchyľujú k stále novým a horším skutkom. Ako každá dobrá tragédia, aj Vláda tmy v sebe nesie hlboké mravné posolstvo a hoci sa na prvý pohľad javí ako hra bez svedomia, v podstate je to práve hra o svedomí a o mukách, ktoré spôsobí človeku, keď sa snaží obísť svetskú a Božiu spravodlivosť,“ uviedla dramaturgička divadla aj samotnej hry, Lucia Mihálová. 

„Tak, ako to býva v pravej ruskej klasike, aj Vláda tmy je prešpikovaná veľkou dávkou erotiky, brutality, no za tým všetkým sa nachádza detailná analýza morálneho úpadku človeka. Doteraz sa toto dielo radí medzi klenoty svetovej literárnej tvorby. Tolstého súčasníci nazývali Vládu tmy tragédiou shakespearovských rozmerov a toto označenie si právom zaslúži,“ uvádza Divadlo Jána Palárika. 

Preklad: Dana Lehutová. Úprava: Matúš Bachynec, Lucia Mihálová. Dramaturgia: Lucia Mihálová. Scéna: Ján Husár. Kostýmy: Marija Havran. Hudba: Róbert Mankovecký. Svetelný dizajn: Juraj Jakabčin. Pohybová spolupráca: Juraj Letenay. Réžia: Matúš Bachynec  

Hrajú: Tomáš Vravník, Martin Kochan, Michal Jánoš, Miroslav Beňuš, Tomáš Mosný, Martin Križan, Silvia Holečková, Ingrida Baginová a.h., Nina Kočanová, Mária Jedľovská, Nikolett Dékány a.h., Tajna Peršić a.h., Marta Hulmanová

Miesto: Divadlo Jána Palárika v Trnave, Veľká sála
Dátum: 24.04.2018 - 19:00

Zdroj: Divadlo Jána Palárika v Trnave


Dopravný servis
Nitrianska
Práca na ceste
21:17
Nitrianska
Dopravná nehoda
19:13
Hlavná
Práca na ceste
17:16
Nitrianska
Práca na ceste
15:16
Voderady
Policajná hliadka
14:17
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.