Ranné desaťminútovky pre trnavských seniorov prinášajú aktívny pohyb priamo do domácností aj cez MTT


Foto: Ranné desaťminútovky pre trnavských seniorov prinášajú aktívny pohyb priamo do domácností aj cez MTT Foto: trnava.sk, MTT

Zdravé mesto Trnava v spolupráci so Strednou Zdravotníckou školou v Trnave pripravilo cvičebný program pre trnavských seniorov pod názvom „Ranné desaťminútovky“. Cieľom podujatia je priniesť aktívny pohyb priamo do domácnosti každého seniora a dať mu príležitosť žiť aktívne priamo z domu. 

„Človek nikdy nie je dosť starý na to, aby mohol začať s pravidelným cvičením. Šport je liekom azda na každý neduh v živote. Je skvelým pomocníkom pri odďaľovaní príznakov starnutia, napomáha zvládnuť choroby a je nekonečným zdrojom energie a pozitívnej nálady.  Silový tréning, resp. posilňovanie zabraňuje predovšetkým stratám kostnej hmoty, ktoré sú príčinou rôznych zranení,“ zdôrazňuje Aneta Holešová z kancelárie Zdravé mesto Trnava.

Podľa náročnosti sú ranné desaťminútovky rozdelené do piatich cvičebných blokov. Tie zostavila odborná fyzioterapeutka - doktorka Daniela Kadlecová. Cvičenia sú rozdelené tak, aby ich mohlo cvičiť čo najväčšie množstvo aktívnych seniorov.  

„Z pomôcok sme sa snažili vybrať také, ktoré sú ľahko prístupné každému seniorovi priamo v domácnosti. Preto sme namiesto ťažkých činiek zvolili cvičebné pomôcky ako gumy a lopty,“ vysvetľuje Aneta Holešová. Seniori sa môžu teda tešiť na pestré zostavy cvikov na posteli, stoličke či v stoji.


„Všetkých päť cvičebných blokov bolo odcvičených prostredníctvom figuranta pána Jozefa Viléma zo Zariadenia pre seniorov Terézie Vansovej v Trnave.  Pán Vilém je skvelým príkladom toho, že aj napriek vyššiemu veku je možné žiť život aktívne. Pravidelný silový tréning teda nielen že zlepšuje fyzickú kondíciu, ale aj napomáha lepšie zvládať bežné činnosti v domácnosti, ako napríklad zdvíhanie predmetov,“ dodáva mesto Trnava. 


Vďaka spolupráci s Mestskou televíziou Trnava budú ranné cvičenia odvysielané pravidelne ako samostatná relácia. Premiérová časť sa odvysiela vždy v utorok. Staršie videá sa budú v repríze opakovať, aby bolo možné venovať sa cvičeniu aktívne. Bližšie informácie a program nájdete aj ná stránke MTT. Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: trnava.sk