ONLINE: Premiér Fico bojuje o život v banskobystrickej nemocnici. Strieľal 71-ročný muž z Levíc


Foto: ONLINE: Premiér Fico bojuje o život v banskobystrickej nemocnici. Strieľal 71-ročný muž z Levíc Foto: Facebook/Robert Fico

Premiér Robert Fico bol prevezený do nemocnice. Na rokovaní vlády v Handlovej ho viackrát postrelili do brucha.

ONLINE

22:05 Lekári ukončili operáciu premiéra Roberta Fica. Podľa televízie Ta3 je predseda vlády aktuálne v umelom spánku, v ktorom by mal zotrvať najbližších 24 hodín.

20:30 Zástupcovia občianskej spoločnosti a mimovládneho sektora odsudzujú fyzické a verbálne násilie voči akémukoľvek členovi našej spoločnosti. Vyjadrili solidaritu s Robertom Ficom. Atentát na premiéra Slovenskej republiky Roberta Fica je absolútne neakceptovateľným činom a vyžaduje našu jednoznačnú, razantnú a odmietavú reakciu,“ napísali v petícii, kde kategoricky odmietajú útok na premiéra. 

20:26 „Robert Fico stále bojuje o život,“ vyhlásila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Zároveň sa poďakovala personálu nemocnice v Banskej Bystrici, kde premiéra operujú.

20:17 Atentát bol podľa ministra vnútra politicky motivovaný a jeho myšlienka vznikla po prezidentských voľbách.

20:15 Minister vnútra sa odmietol vyjadriť k uniknutému videu s útočníkom na premiéra. Vyzval k upokojeniu situácie.

20:14 Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok avizuje, že sa posilní ochrana ústavných činiteľov a niektorých médií.

20:11 Robert Fico je v ohrození života a v kritickom stave. Operácia premiéra trvá už 3,5 hodiny. Oznámil to minister obrany Róbert Kaliňák na tlačovej konferencii v nemocnici v Banskej Bystrici, kde R. Fica operujú.

17:15 „Táto hrozná správa ma šokovala. Myslíme intenzívne na premiéra Fica a jeho rodinu,” napísal britský premiér Sunak na sociálnej sieti X.“

17:05 „Fyzický útok na predsedu vlády je predovšetkým útok na človeka, ale aj na demokraciu,“ vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová. Akékoľvek násilie je podľa nej neakceptovateľné a vyzvala, aby sa zamedzilo jeho šíreniu v spoločnosti. „Nenávistná rétorika, ktorej sme v spoločnosti svedkami, vedie k nenávistným činom. Prosím, zastavme to!“

16:45 Zareagoval aj maďarský premiér Viktor Orbán: „Modlíme sa za jeho zdravie a skoré uzdravenie! Boh žehnaj jemu i jeho krajine!“

16:37 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil na Twitteri útok na Roberta Fica za desivý. Súčasne poprial premiérovi skoré uzdravenie a vyjadril solidaritu s ľuďmi na Slovensku. 

16:35 „Celá nenávistná opozícia má krvavé paprče!“ Na sociálnej sieti takto okomentoval atentát na premiéra minister životného prostredia T. Taraba.


16:30 Strana Hlas vyzýva politické strany, tretí sektor, médiá a osobnosti aby spoločne odsúdili atentát na R. Fica. PS tvrdí, že ich návrh na spoločné vyhlásenie politických strán koalícia odmietla.

16:26 Bývalý šéf NAKA Ľubomír Daňko hovorí, že ak strelec mieril na životne dôležité orgány, mohlo ísť o pokus o úkladnú vraždu.

16:18 Podľa zatiaľ neoverených informácií by mal byť útočníkom 71-ročný muž z Levíc. Pištol mal mať legálne.

16:00 Zvolený prezident Peter Pellegrini považuje atentát na premiéra Fica za ohrozenie všetkého, čo doteraz zdobilo slovenskú demokraciu. „Atentát na jedného z najvyšších ústavných činiteľov je bezprecedentným ohrozením slovenskej demokracie. Ak budeme iné politické názory vyjadrovať pištoľami na námestiach, a nie vo volebných miestnostiach, ohrozujeme všetko, čo sme za 31 rokov slovenskej zvrchovanosti spoločne vybudovali,“ uviedol na sociálnej sieti.

15:57 Oficiálny účet premiéra na Facebooku uvádza: „na R. Fica bol dnes spáchaný atentát. Bol viacnásobne postrelený a aktuálne sa nachádza v životohrozujúcom stave. V tomto momente je prevážaný vrtulníkom do Banskej Bystrice, pretože do Bratislavy by to trvalo príliš dlho vzhľadom na nevyhnutnosť akútneho zákroku. Najbližšie hodiny rozhodnú.

15:54 Predseda SNS Andrej Danko na tlačovej konferencii plakal. „Ja mám hulákanie na novinárov za sebou. Serebryakov ty odovzdaj novinársky preukaz. Pre SNS v tejto etape začína politická vojna. Budú tu zmeny v médiách. Nejaký sprostý Kollár nebude mať polroka ochranku a skončilo obdobie drzosti. Pán Šimečka tu s nami chcel byť, nech ide do Denníka N. Skončilo obdobie, kedy ste umožnili psychopatovi Matovičovi vládnuť v tomto štáte,“ povedal.

15:51 Emotívny Ľuboš Blaha z atentátu obviňuje liberálne strany a médiá. „Kvôli vašej nenávisti dnes bojuje o život. Roky ste živili strašidelnú nenávisť. Tú vinu, ktorú progresívci nesú a ktorú nesú liberálne médiá nikdy nezmyjú,“ povedal.

15:47 Peter Žiga prerušil schôdzu Národnej rady na neurčito a zvoláva mimoriadne grémium. „Nikdy v histórii Slovenska sa takýto ohavný čin nestal. Očakávam, že ho odsúdia absolútne všetci. Stojíme pred základnou výzvou ako upokojiť spoločnosť,“ povedal na tlačovej konferencii.

15:43 Z Handlovej práve odlieta vrtuľník. Roberta Fica prevážajú do Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

15:41 Robert Fico sa išiel zvítať s davom fanúšikov, keď v tom padlo šesť výstrelov. Malo ísť o muža z Levíc, ktorý mal 71 rokov, bol to teda dôchodca. Informuje o tom JOJ 24.

15:39 Očakáva sa tlačová beseda zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho. Začať má o 15:45.

15:35 Mária Kolíková potvrdila, že ako predsedníčka kontrolného výboru zvažuje zvolanie mimoriadneho výboru k atentátu na Roberta Fica.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu