Strata peňaženky, kľúčov či iných osobných vecí dokáže človeka zamrzieť a o to viac, keď sa k nemu veci už nevrátia a nedokáže pomôcť polícia ani kamerový záznam. Na svete však stále existujú čestní ľudia, ktorí stratené veci vrátia majiteľom, či ich odovzdajú na polícii. Na takéhoto človeka narazil aj Martin, ktorý stratil peňaženku pred obchodom v Hlohovci a vďaka neznámemu nálezcovi sa k nemu opäť vrátila. „Ďakujem pekne poctivému, neznámemu nálezcovi mojej peňaženky pred predajňou Lidl Hlohovec,“ napísal vo facebookovej skupine ako poďakovanie neznámej osobe.
A hoci sa jedna o skutočne pekné a čestné gesto, niekedy sa ľuďom vrátia v peňaženke iba doklady, na čo v komentároch poukázal aj užívateľ Pipo: „Zostali len doklady čo?“, na čo mu Martin odpísal: „Zostalo všetko, klobúk dole.“ A tak ako mu Pipo odpísal, nálezca mal skutočné šťastie, že si v peňaženke našiel všetko, čo v nej aj pôvodne mal.
„Dobrí ľudia ešte existujú a ešte budú!“ napísala pod príspevok Helena, pričom podobných komentárov sa pod príspevkom našlo viacej. „Ešte existujú aj super ľudia,“ napísala Beáta. „Pekne, ešte stále existujú takí ľudia,“ komentovala Danka.
Podobný prípad sa stal aj v Piešťanoch, kde mladá Bratislavčanka stratila peňaženku na Kúpeľnom moste. Viac sa dočítate v článku.
Čo vám však hrozí, ak nájdete stratenú peňaženku, ktorú nevrátite a prídu na vás? Ak nálezca neodovzdá peniaze v hotovosti vlastníkovi, resp. štátnemu orgánu, vystavuje sa riziku trestnoprávnej zodpovednosti. Konkrétne môže naplniť skutkovú podstatu trestného činu zatajenia veci podľa § 236 Trestného zákona. Ten hovorí: „Kto si prisvojí cudziu vec malej hodnoty, ktorá sa dostala do jeho moci nálezom, omylom alebo bez dovolenia oprávnenej osoby, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok. Odňatím slobody na šesť mesiacov až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním väčšiu škodu,“ uvádza Podnikateľské centrum.