7 dní, 7 koncertov, 7 zaujímavých miest. Od nedele bude v Trnavskom kraji prebiehať festival klasickej hudby


Foto: 7 dní, 7 koncertov, 7 zaujímavých miest. Od nedele bude v Trnavskom kraji prebiehať festival klasickej hudby Foto: FB/Mesto Hlohovec

Aj tento rok zavíta festival klasickej hudby Pro musica nostra do Trnavského kraja. Od 9. do 15. júna si môžete vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska doplnený o pestrý hudobný program, uvádza TTSK.

Tretí ročník festivalu otvorí v nedeľu 9. 6. v Bastióne Seredského kaštieľa The Future Symphonic Orchestra. Tento ojedinelý projekt Mikiho Skutu vznikol v snahe priniesť orchestrálnu hudbu na také miesta, kde nikdy nebola šanca počuť symfonický orchester v spolupráci so sólistom.

Nasledujúca dni bude festival pokračovať vo Voderadoch (10.6.), Piešťanoch (11.6.), Holici (12.6.), v Hlohovci (13.6.), Tomášikove (14.6.) a v Trnave (15.6.).


FB/Mesto Hlohovec

Druhý festivalový večer (10.6.) bude patriť barokovej hudbe. V Kaštieli Voderady vystúpia huslista Václav Hudeček a čembalista Martin Hroch.


Rossiniho opera o prefíkanom Figarovi je jedným z najslávnejších titulov opernej tvorby a vďaka iskrivej predohre žije nielen v operných domoch, ale aj na koncertných pódiách. Zaznie aj v utorok 11.6. v priestoroch zrekonštruovanej Elektrárne Piešťany, v úvode programu koncertu českého violončelového kvarteta Cello Republic.

Súbor Le nuove musiche sa venuje interpretácii ranobarokovej, hlavne talianskej hudby na kópiách historických nástrojov. Zaujímavý program zaznie v stredu 12.6. v Kostole sv. Petra a Pavla v Holiciach. Hudobný zážitok doplní atmosféra chrámu s nástennými maľbami zo 14. storočia.

Dnes azda najznámejším „zhudobňovateľom“ romantickej poézie je Franz Schubert, ktorý prepájal literárne a hudobné svety na večierkoch zvaných Schubertiade. Atmosféru týchto večierkov navodia vo štvrtok 13.6. na Zámku v Hlohovci sopranistka Simona Šaturová a gitarista Martin Krajčo.

Panova flauta je nástroj viazaný na rumunský folklór a rovnako s folklórom je u nás spojený cimbal. V súhre Panovej flauty a cimbalu na svojom čare a zvukovej atraktívnosti nadobúdajú aj diela z minulosti. Open-airkoncert holandsko-českého dua Liselotte Rokyta a Jan Rokyta v piatok 14.6. pri Vodnom mlyne v Tomášikove je prísľubom nevšedného zážitku.

Záverečný koncert 3. ročníka festivalu Pro musicanostra Tyrnaviensi zaznie v priestoroch Sakrálnej expozície Západoslovenského múzea v Trnave v sobotu 15.6. V priebehu 18. storočia nastalo mohutné šírenie kresťanstva na území Strednej a Južnej Ameriky, vďaka čomu dochádzalo k pikantnej fúzii tamojších etnických zdrojov s kresťanským spevom. Pestrú paletu piesní a tancov interpretovaných na kópiách historických nástrojov v kombinácii so spevom a perkusiami ponúkne koncert maďarského súboru Bacchus Consort, uviedol TTSK.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: