Polícia v Trnave prijala 4 oznámenia o podvodných telefonátoch. Dôchodkyňa príbehu o nehode uverila, prišla o tisíce eur


Foto: Polícia v Trnave prijala 4 oznámenia o podvodných telefonátoch. Dôchodkyňa príbehu o nehode uverila, prišla o tisíce eur Foto: FB/Polícia SR - Trnavský kraj

Trnavské operačné stredisko prijalo 4 oznámenia o podvodných telefonátoch, pri ktorých sa podvodníci snažili, pod rôznymi legendami, vylákať peniaze od svojich potenciálnych obetí. Žiaľ, v jednom prípade dôchodkyňa príbehu o dopravnej nehode jej dcéry uverila, píše polícia.

89-ročnú ženu z okresu Hlohovec vystrašil hovor na pevnú linku. Počas neho jej neznáma osoba povedala, že jej dcéra mala dopravnú nehodu, pri ktorej usmrtila malé dieťa, za čo ju mali policajti umiestniť do väzby. Zároveň dôchodkyni vysvetlila, že ak chce, aby dcéru z väzby prepustili, musí zaplatiť 17 tisíc eur. Staršia žena vložila hotovosť do vrecka a vyložila ho, podľa pokynov volajúcej osoby, pred bránu rodinného domu. Keď po čase zavolala dcére zistila, že išlo o podvod.

Podobný prípad sa stal aj v okrese Dunajská Streda, kde mala volať 69-ročnej pani údajná sociálna pracovníčka s tým, že jej majú doniesť 200 eur, ale musí im vydať z 500 eurovej bankovky. Vzápätí seniorke zavolala žena, ktorá sa vydávala za policajtku. Tá tvrdila, že o predchádzajúcom hovore vedia a zisťovala ďalšie informácie o dôchodkyni.

Dva ďalšie podozrivé hovory seniorom evidujeme aj v okrese Hlohovec. V oboch prípadoch mali volať údajní policajti a zisťovať rôzne informácie, napríklad aj o ich bankových účtoch. Tieto 3 prípady sa našťastie skončili v štádiu pokusu.


Všetky nahlásené prípady si ihneď prevzali policajti z kriminálnej polície a konanie osôb preverujú v súvislosti s trestným činom podvodu.

Podvodníci najčastejšie využívajú na oklamanie svojej potenciálnej obete legendy vnuk, policajt, lekár či právnik. Rôznymi manipulačnými technikami sa snažia navodiť u obete pocit, že len oni môžu volajúcemu v jeho zúfalej situácii pomôcť, uvádza polícia v príspevku.

V prípade, ak vám zavolá osoba z neznámeho čísla a nie ste si istí, či hlas v telefóne naozaj patrí vnukovi, synovcovi alebo vzdialenej rodine, hovor ukončite a informácie si overte u príbuzných alebo známych. Ak sa osoba v telefóne predstaví ako policajt, lekár či právnik, a začne od vás žiadať peniaze, neváhajte a telefón zložte.

Buďte obozretní a ak máte podozrenie, že môže ísť o akýkoľvek podvod, neváhajte a ihneď kontaktuje políciu na čísle 158.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: