Opakované útoky psov v Horných Orešanoch. Obyvatelia hľadajú pomoc, tentokrát bola obeťou srna


Foto: Opakované útoky psov v Horných Orešanoch. Obyvatelia hľadajú pomoc, tentokrát bola obeťou srna Foto: Facebook/Trnava

Obyvatelia obce Horné Orešany v okrese Trnava sú znepokojení opakovanými útokmi psov na divú zver. Podľa svedkov útoky, ktoré spôsobujú smrť sŕn a zranenia iným zvieratám, majú na svedomí psy z miestneho občianskeho združenia (OZ) Maryland. Majiteľka psov však tvrdí, že zvieratá sa iba hrajú.

Monika, miestna obyvateľka, zverejnila vo verejnej skupine Trnava prosbu o radu: „Poprosím Trnavčanov o radu. Dnes sme boli so susedmi svedkami ďalšieho útoku psov na srnu v obci Horné Orešany, konkrétne na Majdanskom. Stalo sa to už viackrát, majiteľka psov z OZ Maryland bola na to upozorňovaná, dokonca bola svedkom útoku psov na srnca, ktorému dohrýzli nohy.“

Reakcia majiteľky psov z OZ Maryland bola: „Oni sa tak iba hrajú.“ Obyvatelia sa obrátili na políciu v Trstíne, ktorá ich odkázala na obecný úrad v Horných Orešanoch. Ten však v deň incidentu nemal úradné hodiny. „Nikto nechce nič riešiť, poľovníci vraj to máme zakopať. Nejde o tento jedenkrát, deje sa to stále, ako to máme riešiť, prípadne komu kompetentnému dať na vedomie, poraďte nám prosím,“ napísala Monika vo svojom príspevku.

Pod príspevkom sa rozvírila diskusia, kde sa viacerí ľudia rozčuľovali. Dáša radí: „Na polícii v Trnave podať trestné oznámenie na tú dotyčnú, musia to hneď riešiť.“ Diskutujúca Mária sa pripája: Pes za majiteľa nemôže, bolo by dobré ohlásiť dané OZ na regionálnu veterinu a potravinovú správu (RVPS), a ak je to pravda nech im zrušia činnosť.“


Ani diskutujúcej Eve tento incident nie je ľahostajný. „Napíšte podnet na enviropolcíiu, doplňte fotkami, videom, ak máte,“ píše Eva.

Monike sa podarilo zachytiť aspoň jedného z útočiacich psov na fotografii, ostatní po kriku a snahe občanov zachrániť srnu utiekli. Opakované incidenty vyvolávajú nielen obavy o bezpečnosť divej zveri, ale aj otázky týkajúce sa zodpovednosti a riešenia situácie. 

Podľa platných zákonov je za správanie psov zodpovedný ich majiteľ. Miestni obyvatelia dúfajú, že ich verejný apel prinesie nápravu a kompetentné orgány začnú konať.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: