Našiel drevené koly a chcel ich predať za 30 eur, ich hodnota je však 800 eur a mužovi hrozí väzenie


Foto: Našiel drevené koly a chcel ich predať za 30 eur, ich hodnota je však 800 eur a mužovi hrozí väzenie Foto: KR PZ Trnava

42-ročný muž z Hlohovca je podozrivý z toho, že počas minuloročného leta našiel historický nález a neodovzdal ho. Namiesto toho sa historické kúsky snažil predať cez internet. 

Polícia obvinila muža z prečinu poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva. 

„Dva kusy drevených kolov – pilótov s kovovými špicmi našiel v rieke Váh v k. ú. mesta Hlohovec a tie neskôr ponúkal prostredníctvom webového portálu na predaj. V inzeráte pýtal za predmety 20 až 30 eur,“ uvádza Mária Linkešová, hovorkyňa KR PZ v Trnave. 


Podľa odborníkov ide o pozostatky z rekonštrukcie stredovekého dreveného mosta z 2. polovice 14. storočia až prelomu 17. a 18. storočia. Tie sú zaevidované ako technické pamiatky mesta Hlohovec. 

Hodnota zaistených drevených kolov je odborníkmi vyčíslená na 800 eur.

Takéto nálezy sú majetkom Slovenskej republiky vzastúpení Pamiatkového úradu SR. Podľa zákona je nálezom každá vec, ktorá má pamiatkovú hodnotu. Ak niekto nájde takúto vec mimo povoleného výskumu, nález treba ohlásiť Krajskému pamiatkovému úradu. Urobiť tak môžu nálezcovia priamo, alebo prostredníctvom obce. Zákon stanovuje v takýchto prípadoch trest odňatia slobody až na 2 roky. Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: KR PZ Trnava