Spomienka na rok 1963: Stavba mosta v Hlohovci vyvoláva nostalgické reakcie a debaty


Nostalgia v Hlohovci: Stavba mosta opäť ožíva v spomienkach obyvateľov

Foto: Spomienka na rok 1963: Stavba mosta v Hlohovci vyvoláva nostalgické reakcie a debaty Foto: vtedy.sk

Historický most v Hlohovci, ktorého stavba bola dokončená v marci 1963, zohrával kľúčovú úlohu v doprave mesta. Tento architektonický klenot, ktorý spájal rôzne časti mesta a uľahčoval každodenný život obyvateľov, je dnes pripomienkou minulosti. Nedávno sa objavilo zaujímavé video z doby jeho výstavby. Pán Daniel, ktorý video zdieľal, pridal k nemu jednoduchý komentár: „Aspoň vtedy neboli kolóny.“ Tento príspevok okamžite vzbudil záujem a spomienky Hlohovčanov, ktorí začali diskutovať o tom, ako sa mesto a jeho dopravné problémy zmenili za posledných šesťdesiat rokov. 

Medzi prvými, ktorí sa zapojili do debaty, bola Eleonóra, ktorá na Danielovu poznámku reagovala slovami: „Vtedy neboli ani autá... To bola rarita, keď bolo auto v rodine.“ Poukázala tak na to, že pred šesťdesiatimi rokmi bola doprava úplne iná než dnes. V čase, keď bolo vlastnenie auta výsadou niekoľkých rodín, bola premávka plynulejšia a dopravné kolóny boli neznámym pojmom.

Tatiana sa do diskusie zapojila s odlišným pohľadom, upozorňujúc na negatívne dopady stavby mosta. „Áno, a kvôli novému mostu odstránili krásnu stavbu synagógu,“ napísala. Jej komentár vyvolal reakcie a pripomenul, že modernizácia mesta v minulosti nebola bez obetí. Stavba mosta síce zlepšila infraštruktúru, no zároveň bola príčinou straty významnej kultúrnej pamiatky – hlohoveckej synagógy.

Na Tatianin príspevok zareagovala Anna, ktorá svojimi slovami poukázala na širší historický kontext. „To bol zámer komunistov, synagóga sa dala obísť,“ napísala, čím naznačila, že rozhodnutie zbúrať synagógu nebolo len otázkou praktických potrieb, ale aj ideologického smerovania doby. 


Anna takisto spomenula príklad z Pažitia, kde bol vchod do židovského cintorína označený za prekážku, hoci v skutočnosti nezasahoval do stavebných plánov. Podľa nej tak išlo o cielené odstránenie kultúrnych a náboženských symbolov v súlade s komunistickou ideológiou.


Diskusia, ktorú spustil pán Daniel svojím príspevkom, poukazuje na to, že témy ako modernizácia, historické dedičstvo a spomienky na minulosť sú pre mnohých stále živé. Pre jedných je stavba mosta symbolom pokroku a zlepšenia dopravy, pre druhých zas znamená nenahraditeľnú stratu kultúrnej pamiatky, ktorá formovala charakter mesta. Historické video z roku 1963 tak nielen pripomenulo doby minulé, ale aj otvorilo dôležité otázky o tom, ako by sa malo pristupovať k modernizácii, aby sa zachovalo kultúrne dedičstvo pre budúce generácie.

Prispejte nám na kávu

Nech sme bdelí a dokážeme prinášať nezávislé spravodajstvo aj o polnoci.

Prispieť na kávu


Trenčín
Košice
Košice
Bratislava
Nitra
Nitra
Žilina
Banská Bystrica
Žilina
Trenčín
Prešov
Banská Bystrica
Bratislava
Prešov