Trnavské námestie prešlo za posledné desaťročia výraznými zmenami. Zo starobylého priestoru, kde dominovala atmosféra historických budov a živého obchodného ruchu, sa postupne stalo moderné centrum. To však podľa niektorých nie vždy zohľadnilo pôvodnú krásu a význam tohto miesta.
Pohľad na Trnavské námestie z čias pred 50. rokmi minulého storočia ponúkal úplne inú scenériu, ako poznáme dnes. Na námestí sa rozprestierali elegantné historické budovy a medzi nimi majestátne stála Trojička - ikonická socha, ktorá bola jedným z jeho hlavných symbolov. Okrem toho ste tu mohli nájsť množstvo drobných obchodíkov a remeselných dielní, ktoré dotvárali živú atmosféru tohto miesta.
V tej dobe bolo námestie nielen centrom obchodu, ale aj spoločenského diania. V pravej časti námestia, kde dnes stojí moderný kultúrny dom, sa nachádzali nízke domy s prechodmi na Paulínsku ulicu. Tie ukrývali malé obchodíky, kde sa ľudia stretávali a nakupovali v pokojnom tempe každodenného života.
V 50. rokoch však prišli zmeny, ktoré námestie výrazne poznačili. Trojička bola odstránená a s ňou zmizol aj kus historického ducha Trnavy. Na jej mieste sa neskôr objavil masívny kultúrny dom, ktorý dostal prezývku „černobyľský sarkofág.“ Tento monumentálny socialistický zásah mal za cieľ vytvoriť moderné, funkčné centrum mesta, výsledok bol pre mnohých sklamaním. „Boli tam malé obchodíky ako na malom nízkom dome. Kulturák a obchodný dom celé toto miesto zabrali,“ spomína jeden z obyvateľov na sociálnej sieti.
Na námestie sa Trojička slávnostne vrátila pred 31 rokmi, presne 21. novembra 1993. Aj keď jej návrat nebol vôbec jednoduchý a socha bola poskladaná z častí, ktoré sa nachádzali vo viacerých trnavských inštitúciách, pamätníkom z Trnavy priniesol na tváre úsmev.
Dnes je námestie opäť centrom života v Trnave, no jeho podoba je odrazom kompromisu medzi historickou minulosťou a modernými potrebami. Kultúrny dom a obchodný dom sú stále jeho súčasťou, no snaha o zachovanie historických prvkov je čoraz viac viditeľná.