Život na internátoch v Trnave? Študenti sa s nami podelili o skúsenosti


Foto: Život na internátoch v Trnave? Študenti sa s nami podelili o skúsenosti Foto: ilustračné - ucm.sk

S nástupom na vysokú školu mladého študenta čaká nielen zmena prostredia, ale aj nový režim. Osamostatniť sa a zvyknúť si na to, že sa o izbu už nedelíte so svojim súrodencom, ale s celkom novými a cudzími ľuďmi, môže byť častokrát neľahké.

Krásnu kuchyňu, ktorá sa nachádza v pohodlí vášho domova, vystrieda kuchynka na chodbe, ktorú používajú všetci na poschodí. Zrazu už nemáte súkromie a musíte sa ostatným prispôsobovať.

Situácia s ubytovaním študentov na internátoch bola a stále je v Trnave veľký problém. Nedostatok miesta na internátoch núti študentov zvoliť finančne náročnejšiu možnosť - bývať na priváte. Tých, ktorým sa pošťastilo uloviť si miesto v izbietke spoločne s niekoľkými ďalšími ľuďmi, sme sa pýtali, ako sú spokojní s bývaním.

Lacnejšie, avšak na úkor komfortu

Väčšina opýtaných študentov býva v hlavnej budove UCM na Námestí Jozefa Herdu, Bývanie je riešené formou buniek, každá má 2 izby. V jednej izbe bývajú zvyčajne traja. Zatiaľ čo mnohí nemajú problém s novými priateľmi, našli sa aj takí, ktorí nie sú spokojní so svojimi spolubývajúcimi.

V porovnaní s bývaním na priváte je cena internátu skoro polovičná. Všetci sa v otázke financií jednohlasne zhodli. „Bývanie na internáte je jednoznačne lacnejšia záležitosť ako bývanie na priváte,“ tvrdí študentka Kristína.

Nájdu sa však aj menej spokojní študenti. „Oproti minulému roku nám zdvihli cenu a z internátu mám veľa negatívnych skúseností.“ tvrdí Emília, ktorá ako jediná z opýtaných býva na internáte Strednej poľnohospodárskej školy na Lomonosovej ulici v Trnave.

Nie všetko je ale také ružové, ako sa na prvý pohľad zdá. Skoro každý moderný človek má potrebu byt neustále online, byť pripojený na wifi, chatovať s priateľmi, či pozerať videá. Na internáte UCM je internet veľmi slabý, mnohokrát študenti sedávajú na chodbách, aby ako-tak chytili wifi.

Na internáte Miloša Uhra je, ako nám študent Martin prezradil, dokonca používanie internetu obmedzené len na študijné účely.

Študenti by privítali karty s čipom

Slabá wifi nie je jediný problém, ktorý študentov trápi. Na internáte sa študent necíti ako doma, nemá svoje súkromie, má menej priestoru, kúpeľnu využíva spolu s ďalšími 5 ľuďmi, v horšom prípade s celým poschodím.


„Človek sa niekedy cíti stiesnený. A samozrejme, ak ste ten poriadkumilovný, suseda mať takého nemusíte, tým pádom si upratujete celú izbu sám,“ podotýka študentka Patrícia.

Študentom však najviac prekáža systém návštev a otváranie hlavného vchodu. „Ak si chce človek niekoho ubytovať, treba pomaly prejsť výberovým konaním,“ pokračuje Patrícia.

Študent Michal zas tvrdí: „Náš internát sa zavrie o 23.00 a potom sa otvára len o celej, t. j. o 0:00, 1:.00, 2:00 atď.“ Na to však odporúča pomerne jednoduché riešenie: „Mohla by sa zaviesť ubytovacia karta s čipom, aby som si ňou vedel sám otvoriť vchod na internát mimo otváracích hodín.“

Nesporným benefitom je lokalita

Hoci je cena primeraná stavu internátu a jeho vybaveniu, nájdu sa veci, ktoré by študenti radi privítali, aby na internáte pribudli. Väčšina z nich sa stotožňuje s tým, že v spoločnej kuchyni je primálo vybavenia, častokrát si musia kúpiť alebo doniesť svoje.

„Používam radšej vlastné. Mám to na izbe a vždy, keď si idem niečo spraviť, tak si to len donesiem do kuchyne. Bojím sa to v spoločnej kuchyni nechať, niekto by si to potom mohol privlastniť.“

V spoločnej kuchynke je k dispozícii aj veľká chladnička, no študenti si tam málokrát niečo ukladajú, pretože sa obávajú, že im to niekto (nedajbože) zje.

Aby sme sa nebavili len o nedostatkoch internátov, zamerajme sa na ďalšie výhody, ktoré bývanie na internáte, okrem nízkej ceny, má. Jedna z najväčších výhod internátu UCM na Herdu je určite to, kde je situovaný. „Všetko mám pomerne blízko, či už centrum mesta, alebo iné budovy školy, v ktorých máme vyučovanie,“ priznáva Barbara.

„Je super, že máme jedáleň hneď pod oknami,“ dopĺňa študentka Martina. Vďaka bývaniu na intráku ste obklopení rovesníkmi a necítite sa sami, máte tam viac priateľov, s ktorými môžete tráviť čas, než keby bývate na priváte.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Natália Čukanová