VIDEO: V Trnave sa po 20 rokoch konali Pašiové hry. Na príbeh posledných dní života Ježiša sa prišlo pozrieť stovky ľudí


VIDEO: V Trnave sa po 20 rokoch konali Pašiové hry

Foto: VIDEO: V Trnave sa po 20 rokoch konali Pašiové hry. Na príbeh posledných dní života Ježiša sa prišlo pozrieť stovky ľudí
Foto: FB/Mestská televízia Trnava

Po dvadsiatich rokoch sa do Trnavy vrátili pašiové hry. Počas víkendu sa Sad Antona Bernoláka stal dejiskom divadelného predstavenia Pašie – Cesta pútnika.

Na predstavení sa podieľali profesionálni herci, študenti divadelných škôl, ochotníci aj dobrovoľníci. Diváci mohli vidieť takmer 50 postáv, medzi ktorými sa objavili aj známe tváre ako Kamil Mikulčík, Štefan Bučko, Adela Mojžišová, Michal Jánoš a Miroslav Beňuš.

Na predstavenie prišlo stovky divákov, ktorí si mali možnosť pozrieť dramatizovaný príbeh posledných dní života Ježiša Krista, ktorý predstavuje jedno z najdôležitejších období v kresťanstve. Hry zachytávajú jeho utrpenie, smrť na kríži a následné zmŕtvychvstanie, čím sprostredkúvajú silný duchovný odkaz.

Počas hier sú zobrazené sú kľúčové biblické udalosti, ktoré sa začínajú Poslednou večerou, počas ktorej Ježiš ustanovil Eucharistiu a predpovedal svoju zradu. Ďalšie scény zobrazili jeho zajatie rímskymi vojakmi, vypočúvanie pred veľkňazmi, Pilátom a Herodesom, a nakoniec odsúdenie na smrť.

Diváci na Pašiových hrách sledovali jeho cestu utrpenia, bičovanie a ponižovanie, až po ťažkú cestu na Golgotu, kde nesie svoj kríž. Vrcholom hier bolo ukrižovanie, počas ktorého Ježiš preukazoval nesmiernu obetu a odpustenie, a napokon jeho slávne zmŕtvychvstanie, ktoré symbolizuje víťazstvo nad smrťou a nádej pre celé ľudstvo.

História pašiových hier

V miestach dnešnej Hlbokej ulice postavili v roku 1913 amfiteáter. Iniciátorom divadelných predstavení bol jezuita Andrej Čambál. Napísal 200-stranový scenár „Pašiové hry, to jest Umučenie a oslávenie Krista Pána živé predstavené“. 

Pod jeho vedením hrávala Mariánska kongregácia mužov pašiové hry od roku 1913 do roku 1923. Hrali sa od júna do septembra a vyberalo sa vstupné 20 halierov. Za priaznivého letného počasia sa hralo v nedeľu a počas sviatkov popoludní.

Kapacita amfiteátra bola 8 až 12-tisíc ľudí. Javisko bolo 32 metrov široké a 20 metrov hlboké a bolo kópiou scény v Oberammergau – strediska európskych pašiových slávností. Pašiové hry sa naposledy konali v roku 2005.



Najnovšie v Trnavskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia