Trnavskí žiaci obsadili 3. miesto na medzinárodnej súťaži v robotike First Lego League v Detroite


Foto: Trnavskí žiaci obsadili 3. miesto na medzinárodnej súťaži v robotike First Lego League v Detroite
Galéria: 8 fotiek
Foto: SZŠ Besst Trnava

Tím žiakov z trnavskej SZŠ a Súkromného bilingválneho gymnázia Besst s názvom IT-PRO- BESST sa vďaka svojej záľube v stavaní robotov z populárnych stavebníc LEGO MINDSTORM prebojovali na šampionát medzinárodnej súťaže v stavaní a programovaní lego-robotov v americkom Detroite. Domov si priniesli fantastické 3. miesto spomedzi 104 zúčastnených tímov.


V dňoch 25. − 28. 4. 2018 excelovali žiaci Súkromnej základnej školy BESST a študenti Súkromného bilingválneho gymnázia BESST na celosvetovom šampionáte FIRST LEGO League v Detroite. Predviedli tu svojho výnimočného robota, ktorý dokáže filtrovať dažďovú vodu a tým zachrániť napr. turistov pred dehydrovaním.

„Na šampionát sa kvalifikoval postupne cez regionálne kolo v Bratislave, semifinále v poľskom Lodž a stredoeurópske finále v nemeckom Aachene. Náročná príprava na súťaž trvala viac ako pol roka. Množstvo dlhých večerov, víkendov i prázdnin prežil tím v škole,“ informovala Mgr. Mária Magdolen zo SZŠ Besst.

Deväťčlenný tím reprezentoval Slovensko v zložení Júlia Hypká, Natália Horváthová, Rebeka Hirnerová, Paulína Hlavnová, Emma Válkyová, Ondrej Karlubík, Adam Martiš, Marek Šugár, Paul Tobias Karsch aj tréneri Jakub Hirner a Rastislav Rehák.


Výsledky prvých miest boli naozaj tesné. Z maximálneho počtu bodov 535 získali trnavskí žiaci až 530.

„Nášmu robotovi sa v Amerike mimoriadne darilo. Napriek veľmi náročnému prevozu a inštalácii sa ukázala jeho vysoká kvalita a spoľahlivosť. Na šampionáte sme dosiahli druhý najlepší výsledok spomedzi všetkých tímov a po vyraďovacom semifinálovom kole s neskorším víťazom sme sa nakoniec umiestnili na vynikajúcom treťom mieste,“ povedal jeden z hlavných strojcov tohto úspechu, bývalý člen a aktuálny „kouč“, gymnazista Jakub Hirner.

Najstresujúcejšia časť súťaže bola na pleciach Júlie a Paula, ktorí výborne zvládli jazdy robota za súťažnými stolmi, a tak úspešne korunovali úsilie celého tímu.

„To, že sme v robotike boli veľmi blízko od víťazstva, nás neodradilo, práve naopak. Sme presvedčení, že naše limity vieme posúvať stále ďalej,” uzavrel Jakub.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: SZŠ Besst Trnava