V Trnave si včera uctili pamiatku a 99. výročie smrti generála Milana Rastislava Štefánika


Foto: V Trnave si včera uctili pamiatku a 99. výročie smrti generála Milana Rastislava Štefánika Foto: Veronika Majtánová - mesto Trnava, TTSK

Predstavitelia Trnavského samosprávneho kraja a mesta Trnava si včera uctili pamiatku generála Milana Rastislava Štefánika. Slávnostným zhromaždením pri jeho soche v Trnave si pripomenuli 99. výročie jeho tragickej smrti.

Pri pomníku M. R. Štefánika sa včera, 3. mája, stretli spolu s predstaviteľmi kraja a županom Jozefom Viskupičom aj predstavitelia mesta Trnava s primátorom Petrom Bročkom, zástupcovia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania, okresného úradu Trnava, miestneho odboru Matice slovenskej a ďalších spoločenských organizácií a politických strán.

Po slávnostnom akte kladenia vencov odznel príhovor primátora Trnavy Petra Bročku a trnavského evanjelického farára Kristiána Kosteckého, hymna Slovenskej republiky a pieseň Hoj, vlasť moja v podaní speváckeho zboru Cantica nova pod taktovkou Gabriela Kalapoša.


Milan Rastislav Štefánik bol významným diplomatom a politikom, ktorý sa zaslúžil o vznik samostatného Československa. 4. mája 1919 však tragicky zahynul pri leteckej nehode.

„Trnava je prvým mestom na Slovensku, v ktorom už v roku 1924 odhalili sochu Štefánika. Mestský odbor Matice slovenskej rozhodol o postavení pomníka Štefánikovi ešte koncom roka 1923 a vyhlásil naň verejnú zbierku. Pri prvom odhalení sochy v životnej veľkosti 19. októbra 1924 bola najvzácnejším hosťom slávnosti matka generála pani Albertina so synom Ladislavom Štefánikom, jeho manželkou a dvomi deťmi,“ informoval Trnavský samosprávny kraj.

Počas neskoršieho politického režimu sa na Slovensku odstránilo a zničilo viacero sôch a pomníkov venovaných Štefánikovi. Trnavskú sochu z verejného priestranstva odstránili a našťastie nezničili. Definitívne sa do blízkosti evanjelického kostola vrátila 4. mája 1990. 


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Trnavský samosprávny kraj