Ak nájdete na zemi vtáčatko, nezachraňujte ho hneď, môžete narobiť viac škody ako úžitku


Foto: Ak nájdete na zemi vtáčatko, nezachraňujte ho hneď, môžete narobiť viac škody ako úžitku Foto: ilustračná - pixabay.com

Ochranári zvierat informujú verejnosť, že v tomto období sa učia lietať mláďatá drozdov. Ak nájdete na zemi takéto pobehujúce vtáča, za žiadnych okolností ho nechytajte - môže zomrieť.

Mláďatá vyskakujú z hniezda a učia sa lietať

Mláďatá drozdov v tomto období vyskakujú z hniezd. Behajú po zemi a môžu sa zdať zranené, alebo zmätené. Mláďatá však čakajú na rodičov, ktorí sú zvyčajne nablízku a kŕmia ich. Aj takýmto spôsobom sa snažia mladé drozdy naučiť lietať.

Ak nájdete malé operné vtáča bez chvostíka, so žltými kútikmi zobáčika, je to vyletené mláďa drozda. Ak má perie, je v poriadku a môže byť na zemi. Netreba ho zachraňovať.


Netreba ich hneď chytať a zachraňovať, učia sa o seba postarať

Záchranári upozorňujú, že im môžete viac uškodiť ako pomôcť. Mláďa drozda sa učí nie len lietať, ale aj hľadať potravu. Ak mu začnete pomáhať a starať sa o neho v domnienke, že je chorý a potrebuje pomoc, nemusí sa nikdy naučiť postarať sa o seba sám a vo voľnej prírode neprežije.

Drozdy sú zákonom chránené živočíchy, preto ich neberte domov. V prípade, že si nie ste istí, môžete kontaktovať veterinára, alebo ochranárov prírody. 


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu