• 9. jún 2025 o 14:30

VIDEO: Los Angeles v plameňoch, Trump na nepokoje nasadil Národnú gardu, hovorí sa o druhej občianskej vojne

Napätie v USA stúpa. Gardisti v uliciach, varujú pred občianskou vojnou

Foto: VIDEO: Los Angeles v plameňoch, Trump na nepokoje nasadil Národnú gardu, hovorí sa o druhej občianskej vojne
Foto: X/ Acyn, Brendan Gutenschwager, Christopher David

Kalifornia zažila monumentálny víkend – krátko po tom, čo federálne ICE zrealizovalo série operácií proti nelegálnym imigrantom v Los Angeles (v Fashion District, Paramount, Compton), vypukli masívne protesty a nepokoje. Demonštranti zablokovali cesty, založili požiare a strhli sa násilné strety s políciou – polícia reagovala slzným plynom, gumovými projektilmi a flash‑bang granátmi.

Reakcia federálnej vlády bola nevídaná – prezident Trump prostredníctvom prezidentského memoranda nasadil približne 2 000 príslušníkov Kalifornskej národnej gardy, pričom ďalších 500 mariňákov bolo držaných na palube . Ide o historicky prvý krok od roku 1965, keď prezident nasadil gardu bez súhlasu guvernéra – Trump sa odvolal na Titul 10 amerického federálneho zákonník a nazval dianie „povstaním“, tvrdil, že jeho kroky sú v rámci oprávnení.


Legálnosť nasadenia gardy vyvolala ostrý spor. Zákon Posse Comitatus bráni použitiu federálnych jednotiek do vnútornej bezpečnosti.  Prezident Trump chce nasadiť armádu do ulíc, aj keď ho o to guvernér nepožiadal. Bez toho, aby bola oficiálne vyhlásená vzbura alebo núdzový stav, sa pokúša využiť starý zákon z roku 1807 – tzv. Insurrection Act. Ten umožňuje prezidentovi použiť armádu vo vnútri krajiny na potlačenie nepokojov, ale len za výnimočných podmienok. Kritici tvrdia, že Trump sa tým pohybuje na hrane zákona.

Počas protestov v Los Angeles zasiahli bezpečnostné zložky gumovým projektilom austrálsku reportérku Lauren Tomasi. Incident sa odohral v priamom prenose, keď novinárka informovala o situácii v uliciach. Projektil ju zasiahol z krátkej vzdialenosti a pri dobrej viditeľnosti, čo vyvolalo otázky o primeranosti zásahu voči médiám.


Nedotýkajte sa 4-ročných dievčat, zatknite ma, kričí guvernér Kalifornie

Guvernér Gavin Newsom označil nasadenie za „protiprávne, amorálne a neústavné“ – a v nedeľu avizoval žalobu na federálnu vládu .

Newsom upozornil – federálne orgány mali situáciu pod kontrolou, násilnosti sa vynorili až po zasahovaní garde. Prezident podľa neho „pridával olej do ohňa“ . Guvernér vyzýva na súdne riešenie.

Priame konflikt eskaloval aj v osobných výzvach. Trumpov hraničný komisár Tom Homan varoval, že tí, čo budú zasahovať – vrátane Newsoma a starostky LA – môžu byť zatknutí, pretože blokujú ICE zásahy. Na to Newsom reagoval drzou výzvou: „On je tvrdý chlap, však? Tak prečo to neurobí? Vie, kde ma nájsť. Daj ruky preč od štvorročných dievčat, ktoré sa snažia vzdelávať. Poď a zatkni ma. Poďme to proste vybaviť, tvrdý chlap. Je mi to úplne jedno.“ povedal v rozhovore, ktorý sme voľne preložili: „Nezáleží mi na tom ani trochu. Ale záleží mi na mojej komunite.“


Newsom ďalej kritizoval Homanove vyjadrenia ako „vyčerpávajúce blábolenie“, opätovne označil nasadenie gardy za provokáciu a zdôraznil pripravenosť brániť štátnu suverenitu .

Časť politických komentátorov upozorňuje na dramatické napätie, ktoré prerastá až do diskusií o možnej občianskej vojne v USA – veľká časť krajiny je rozdelená na hlboké línie. Obavy rezonujú v odborných kruhoch aj v médiách, ktoré hodnotia nasadenie gardy ako potenciálnu eskaláciu konfliktu a otvorenie cesty k násilným scénam naprieč krajinou. 

Nepokoje sa nerozšírili len po meste anjelov. V San Franciscu bolo zatknutých minimálne 60 demonštrantov počas protestu pred ICE úradom – došlo k násilným stretom s políciou, poškodeniu majetku a zraneniam policajtov . Analytici hovoria, že nástup pouparezidentskej stratégie môže spustiť ďalšie protesty – napríklad v New Yorku už došlo k blokádam ulíc pred úradmi ministerstva vnútra .


Najnovšie v Trnavskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia