V Trnave v lete obnovia a doplnia celkovo 6 detských ihrísk, práve by mali byť hotové do konca júla


Foto: V Trnave v lete obnovia a doplnia celkovo 6 detských ihrísk, práve by mali byť hotové do konca júla Foto: ilustračná - pixabay

Mesto Trnava plánuje do konca júla zrekonštruovať, doplniť a vybudovať 6 detských ihrísk. Obnovy sa dočká ihrisko Guliver v Parku Antona Bernoláka, na Mozartovej, na Hlinách, Limbovej a na Ulici Teodora Tekela pribudnú nové hracie prvky. Celkom nové ihrisko vznikne na Vajanského ulici.

Mesto vyčlenilo 250 000 eur na obnovu a vybudovanie 6 detských ihrísk

V Bernolákovom parku postavia nové pieskovisko s masívnym obrubníkom na sedenie zo smrekového dreva. Deti budú chránené dreveným plôtikom s bránkou. Nové hojdačky a tabuľa s prevádzkovým poriadkom budú z trvanlivého javorového dreva. Na Vajanského ulici pribudne miniveža so schodíkmi, šmykľavka, figúrka v podobe zvieratka s tunelom a zemná trampolína, či kolotoč, závesná hojdačka a malá lezecká skala. Mesto doplní aj nové lavičky, smetné koše a tabuľu s prevádzkovým poriadkom.

Aj na Mozartovej ulici pribudne nová miniveža, reťazová hojdačka, hračka s tunelom, trampolína a trojitá hrazda. Okrem toho mesto vybuduje nové pieskovisko a výkyvný kruh. Deti poteší aj skupinová hojdačka na spôsob hniezda. Podobné novinky pribudnú aj na Limbovej ulici.


Na Hlinách a na Ulici T. Tekela bude zas namiesto lezeckej skaly šesťhranná lezecká zostava s rebrinami, zvislým lanom a tyčou na šplhanie, hrazdou a šikmou „horolezeckou“ stenou.

Mesto chce využiť  kvalitné a odolné materiály

„Nové hracie prvky sú vyrobené z materiálov odolných proti poškodeniu aj vplyvom počasia a spĺňajú súčasné požiadavky na bezpečnosť pri detských hrách. Dopadové plochy majú byť z gumového granulátu, v niektorých prípadoch aj z oblého štrku, aby sa minimalizovalo riziko poranenia pri páde. Konečný vzhľad hračiek a farebnej kompozície ihrísk môže byť ešte ovplyvnený výsledkami verejných súťaží,“ informoval Pavol Tomašovič, hovorca mesta Trnava.

Samotnej inštalácii nových prvkov budú predchádzať prípravné práce, ktoré zahŕňajú aj búranie starých betónových plôch, pieskovísk a ďalších prvkov. Montáž hracích prvkov a ďalších zariadení na ihriskách budú mať na starosti firmy a dodávatelia, ktorí uspejú vo verejnom obstarávaní. Samospráva uvažuje aj o doplnení zelene na miestach, na ktorých to bude vhodné.Zdroj: Mesto Trnava