Podvody na senioroch neutíchajú, policajti v Trnave tento rok riešili už 20 takýchto prípadov


Foto: Podvody na senioroch neutíchajú, policajti v Trnave tento rok riešili už 20 takýchto prípadov Foto: facebook.com/policiaSlovakia

V tomto roku nahlásilo polícii až 22 občanov podvody na senioroch. Z toho 20 prípadov vyšetrovali policajti v okrese Trnava, 1 v Galante a 1 v okrese Dunajská Streda. Aj napriek tomu, že polícia vykonáva niekoľko preventívnych projektov, posedení a diskusií so seniormi, aby ich vystríhala pred nástrahami rôznych vynaliezavcov, prípady podvodov neutíchajú.

Podvody treba nahlásiť na polícii

Polícia predpokladá, že nenahlásených prípadov podvodov na senioroch môže byť viac.

Obete týchto trestných činov majú neraz pocit vlastného zlyhania a udalosti nahlasujú s časovým odstupom, prípadne vôbec, čo sťažuje prácu polície pri odhaľovaní páchateľov. Vo väčšine oznámených prípadov využili páchatelia známu legendu VNUK a VNUK – dopravná nehoda,“ informovala Mária Linkešová, hovorkyňa KR PZ Trnava.

Polícia preto pripomína, že každý prípad teba ohlásiť na polícii, aby sa mohol dôkladne vyšetriť a aby polícia čo najskôr dolapila páchateľa.


Vždy si najskôr situáciu a informácie preverte 

Polícia opäť upozorňuje najmä starších občanov, aby boli zvlášť obozretní. Podvodníci volajú starším osobám najmä v neskorých nočných hodinách alebo skorých ranných hodinách a predstavujú sa nielen ako ich príbuzní ale aj ako dobrý známy niekoho z rodiny. Ako zámienku na získanie peňazí vymýšľajú rôzne historky a dôvody.

„Vo všetkých prípadoch žiadajú požičať peniaze na rôzne účely. Seniorom napr. oznámia, že ich príbuzný zavinil pod vplyvom alkoholu ťažkú dopravnú nehodu, spôsobil škodu a zranenie inej osobe a teraz leží v nemocnici, nemôže komunikovať, lebo si pri dopravnej nehodne odhryzol jazyk. Od seniorov žiadajú navyše peniaze aj na operáciu príbuzného seniora, nakoľko je v kritickom stave. Staršiu osobu kontaktujú niekoľkokrát za sebou tak, aby konala pod tlakom bez možnosti overenia si situácie u blízkych,“ doplnila hvorkyňa.

Pozor aj na falošných opravárov, či podomových predajcov

Aj napriek ich naliehavosti si vždy ich tvrdenia radšej overte a nekonajte unáhlene. Podvodníci však môžu vystupovať aj ako falošní elektrikári, či plynári. Darí sa aj podomovým predajcom, ktorí ponúkajú rôzny tovar za „výhodné“ ceny.

„Polícia upozorňuje, že v mnohých prípadoch ide o podvodníkov, ktorí sa v prvom rade snažia získať dôveru seniorov, dostať sa do ich príbytkov, lokalizovať miesto ich úspor a v nepozorovanej chvíli ich pod rôznymi zámienkami okradnúť. Polícia preto zdôrazňuje, aby seniori nevpúšťali neznáme osoby do svojich príbytkov, neboli s nimi osamote a nevyberali pred nimi peniaze. Podvodníci ovládajú veľa spôsobov a manipulačných techník ako od nich vylákať peniaze a vzápätí ich pripraviť o celoživotnú úspory,“ vysvetľuje hovorkyňa. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Zdroj: KR PZ Trnava