Kam si prísť užiť fašiangy? Kvalitnú hudbu a pestré masky nájdete v týchto mestách


Foto: Kam si prísť užiť fašiangy? Kvalitnú hudbu a pestré masky nájdete v týchto mestách Foto: Zaži v Trnave

Pešiu zónu v Trnave čoskoro roztancujú fašiangové slávnosti. Do sprievodu masiek sa môžete pridať 10. februára. Čakajú vás rôzne maškrty, ľudová hudba a tradičné pochovávanie basy. Do ulíc môžete vyraziť už o 10:00 hod., kedy zaznejú prvé tóny dychovej hudby Grinavanka. Pôžitkári si popri zvuku trombónov či trúbok môžu vychutnať aj zabíjačkové menu. Dychovú hudbu neskôr vystrieda moderná cimbalovka Fidilicanti z Horných Orešan. 

Šikovné ruky nájdu pred trnavskou radnicou tvorivé dielne, ktoré sľubujú zábavu nielen pre deti, ale aj pre rodičov. V stánkoch si môžu vyrobiť vlastné škrabošky a o 15:00 hod. sa zapojiť do fašiangového sprievodu.

Hrať do rytmu budú trnavské folklórne súbory Trnafčan, Drienka a Trnavček. „V minulosti kraľovali v sprievodoch masky medveďa, kozy, turoňa či slamenníka, ale ako poznáme detské osadenstvo sprievodu “maškár”, pripoja sa určite hrdinovia z Labkovej Patroly či Trollov. Všetky “maškary” sú vítané,“ informuje mestské kultúrne stredisko Zaži v Trnave.

Poobede prichádza rad na Fašangovicu, ktorú otvorí Ľudová hudba Vieska a ukončí pochovávanie basy. Každý rok má česť ju pochovať iný folklórny súbor. Tentokrát sa úlohy zhostí Dedinská folklórna skupina Verešvaran.


Program fašiangov v Trnave

 • 10:00 Zabíjačkové dobroty od majstra mäsiara
 • 10:00   DH Grinavanka     
 • 11:00   Cimbalová ľudová hudba FidliCanti        
 • 10:00 – 12:00 / 14:00 – 16:00, radnica Tvorivé dielne – výroba masiek a maľovanie na tvár
 • 14:00 Ľudová hudba Vieska
 • 15:00 DFS Trnavček, DFS Drienka, UFS Trnafčan a sprievod masiek 
 • 16:00 Pochováme basu – FSk Verešvaran a DH Verešvaranka

Do Galanty zavítajú folklórne súbory zo Šoporne

O deň neskôr zavítajú fašiangové slávnosti do Galanty. Pred mestským kultúrnym strediskom na Mierovom námestí môžete 11. februára vidieť folklórne súbory zo Šoporne. „Posledná tanečná zábava s pochovávaním basy sa v minulosti konala vo fašiangový utorok, pred Popolcovou stredou, ktorou sa už začína prísny pôst. Dnes sa často koná v posledný víkend pred ňou,“ vysvetľuje mesto na sociálnej sieti.

Fašiangy prídu aj do Hlohovca

V Hlohovci sa fašiangový sprievod uskutoční, podobne ako v Trnave, 10. februára. Pred Základnou umeleckou školou sa o 15:00 hod. stretnú všetky masky. Sprevádzať ich bude hudobný sprievod Martiny Baračkovej. Vystúpia Folklórna skupina Šulekovo, Folklórny súbor Inovec a Detský folklórny súbor Inovček. Mesto tiež sľubuje v Keltskom dvore zabíjačkové špeciality.

 • Prvá zastávka - Craft beer and Coffee Pod Smrekom,
 • druhá zastávka - Farmársky dvor - Bryndziareň,
 • tretia zastávka - Zet Coffé & Drink,
 • konečná zastávka - na Pešej zóne M. R. Štefánika pred Keltským dvorom, kde sa uskutoční pochovávanie basy.

Nenechajte si ujsť farmárske trhy

V Skalici sa môžu návštevníci tešiť na farmárske fašiangové trhy. Konať sa budú na Námestí slobody 17. februára. Od 9:00 hod. do 16:00 hod. vás farmári a remeselníci  okúzlia svojimi výrobkami.

V Senici basu pochovávajú hasiči

Dobrovoľný hasičský zbor v Senici chystá tradičnú fašiangovú zábavu 10. februára o 19:00 hod. pred Domom kultúry. Zatancovať si môžete na hudobnú nôtu skupiny The Brothers. Vstupné je 10 eur, avšak masky majú vstup zdarma, preto si nezabudnite jednu zabezpečiť.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu