- 1. október 2025 o 17:11 / aktualizované 08.10. o 22:55
Trnavčanka objavila fotografiu Hlavnej ulice z roku 1969, u mnohých vyvolala spomienky aj diskusiu o nutnosti pešej zóny
Historické fotografie neraz slúžia ako okno do minulosti. Keď sa na nich lepšie zapozeráme, uvedomíme si, ako veľmi sa naše okolie zmenilo. Takáto fotografia zachytávajúca Hlavnú ulicu v Trnave sa nedávno objavila v miestnej skupine.
Zverejnená fotografia mala vzniknúť v roku 1969. Dané miesto v tom čase ešte nebolo pešou zónou, išlo totiž o bežnú ulicu, kde premávali autá aj autobusy. Zároveň sa tu nachádzali parkovacie miesta. Ľudia mohli na presun využiť chodníky popri obchodoch.

Miestnych tento fakt zaujal natoľko, že vyvolal diskusiu. Niektorí si vedia predstaviť, že by centrom mesta opäť jazdili autá. „Pevne verím, že nový primátor zruší tú zbytočnú pešiu zónu a urobí tam znovu cestu a parkoviská,“ vyhlásil jeden z obyvateľov.
Tento názor má však aj odporcov, pre ktorých je to neprijateľné. Hovoria, že niektorí ľudia by sa neváhali odviesť až pred dvere obchodu. Ladislav si dokonca myslí, že by bolo dobré pešiu zónu predĺžiť v úseku od Mestskej veže po Zelený Kríček.
Zaujali ich aj zaparkované autá, ktoré sú na fotografii zachytené. Spomenuli si na modely Škoda Felicia, Škoda Spartak, ale aj Trabanty či sovietske Moskviče. Na fotke im však chýbal čierny Mercedes, ktorý tam podľa pamätníkov vždy parkoval.
Neopomenuli ani život v meste. Podľa niektorých bol vtedy pestrejší, pretože ľudia centrum navštevovali častejšie, jedávali a popíjali v lokálnych podnikoch. Jedným z nich bol Wallnerov hostinec, no takto mu povedal málokto. Volali ho Vináreň u Čerešňu.
„V tej dobe fungovalo ešte aj korzo, kde sme korzovali od divadla až po kostolík sv. Heleny. Nadväzovali sa tu známosti, ba v niektorých prípadoch si tu našli mnohí korzári svoju partnerku či partnera, no a na veľké sviatky sa tu korzovalo až do skorého rána, na vianočné sviatky, Veľkú noc alebo 1. mája,“ zaspomínal si Ján.
Minútky zo Slovenska
- 11:00 Šéfa cudzineckej polície v Košiciach odviedli z práce policajti, ide o podozrenie zo zneužívania právomoci
- 11:00 Kaliňák prijal výzvu študentov na diskusiu: V Žiline bude čeliť otázkam maturantov
- 11:00 FOTO: Trenčín mení pešiu zónu na moderný mestský priestor, pribudla technologická atrakcia aj miesta na oddych a prácu
- 11:00 Slováci vo veľkom diskutujú o texte notorickej ľudovej pesničky, každý pozná tú svoju verziu, poznáte však jej záver?
- 11:00 Prešovčania prezradili svoje obľúbené miesta. Vyhráva príroda či mesto?
- 10:31 V Lučenci zmietlo auto chodkyňu prechádzajúcu cez zebru, vrtuľník ju previezol do nemocnice s ťažkými zraneniami
- 10:30 VIDEO: Novootvorená tržnica v Prievidzi sa stala centrom hádky. Niektorí obyvatelia rekonštrukciu kritizujú, iní chvália
- 10:00 VIDEO: Konflikt o športovú halu v Martine sa vyostruje- Džudisti a boxeri si vymieňajú obvinenia, padli aj žaloby
- 10:00 Ak máte tento bicykel z Decathlonu, pozor! Predajca vyzýva zákazníkov na okamžité vrátanie, oprava bude BEZPLATNÁ
- 10:00 Najprestížnejšia ratingová agentúra neverí Kamenického konsolidácii. Rating Slovenska je najnižší za posledných 12 rokov
- 10:00 Chceš 4-tisíc eur? Stačí sa stať šoférom MHD v Bratislave. Dopravný podnik ponúka aj ďalšie benefity
- 10:00 Motoristický sviatok na východe: Rally Moldava otestujú tých najlepších pretekárov, cesty sa cez víkend uzavrú
- 09:25 Klokočina, Zobor či centrum? Nitrania sa nevedia zhodnúť, ktorá časť mesta je najlepšia na život, tieto chválili najviac
- 09:15 Do práce sa pôjde aj 8. mája. Pozor, niektoré skupiny zamestnancov nedostanú ani euro navyše
- 09:05 Veterinári varujú pred novým neželaným hosťom vo vysokých nadmorských výškach, na túry si pribaľte aj repelent