Kňaz podviedol rodinu s tromi deťmi. Predal im dom, ktorý onedlho spadne, a potom sa vyparil


Foto: Kňaz podviedol rodinu s tromi deťmi. Predal im dom, ktorý onedlho spadne, a potom sa vyparil Foto: unsplash.com

Duchovne založení ľudia majú častokrát ku kňazom bezprostrednú dôveru a ani vo sne by im nenapadlo, že by ju mohli zneužiť. Presne to sa však stalo v Gabčíkove. Tam predával dom miestny kňaz. Kúpila ho Jana Backstuberová, ktorá svoje rozhodnutie už dávno oľutovala. Dom je v dezolátnom stave, hrozí jej exekúcia a je možné, že jej tri deti skončia na ulici. O prípade informovala RTVS.

„Na internete som objavila inzerát dvojgeneračného rodinného domu, čo bolo niečo, čo sme hľadali. Vzhľadom nato, že máme tri malé deti a moja mamina je už staršia osoba a chcela som rodinné miesto, kde sa všetci pomestíme,“ vyjadrila sa pre RTVS. Potom však prišlo náhle sklamanie. Časť prístavby, ktorá bola tiež inzerovaná, nebola skolaudovaná. Papierovo teda vôbec neexistovala.

To však nebol jediný problém. Dva mesiace po kúpe domu musela volať statika. V streche si všimli prasklinu, ktorá tam predtým nebola. Napokon sa zistilo dvojnásobné prekročenie zaťaženia strechy. „Postupne jej tieto vady potvrdzovali rôzni odborníci a boli až tak závažné, že dom sa stal neobývateľný,“ vyjadril sa pre RTVS Janin advokát Milan Ďurica.

Starý známy primátora

Zo zistení RTVS vyplýva, že primátor Gabčíkova je kňazov starý známy. Poznajú sa zo vzdelávacieho inštitútu, ktorý kňaz založil a primátor tam študoval. „My sa už dlhé roky poznáme. Nemyslím si, žeby sme pochybili v tejto záležitosti alebo osobne ja. Aj v dome som bol niekedy, tam bolo všetko v poriadku. Myslím si, že katolícky kňaz by nechcel niekoho okabátiť alebo okradnúť,“ reagoval pre RTVS primátor Ivan Fenes.


Jana všetky vady spísala do reklamácie a rozhodla sa ich farárovi písomne doručiť. Súdnoznalecký posudok sa vyšplhal k sume 90-tisíc eur, ak by chcela rodina sanovať všetky nedostatky. Kňaza sa však vypátrať nepodarilo. Počas predaja si zmenil meno, telefónne číslo aj bydlisko. Odvtedy ho niet. 

Hrozí im exekúcia

To súvisí aj s ďalším problémom. Rodina si totiž od kňaza požičala 42-tisíc a dlh chcela vyrovnať zápočtom vzájomných pohľadávok. „Exekučné konanie už začalo. Klientka sa musí starať o svoje tri maloleté deti, jedno z toho je zdravotne postihnuté,“ dodal Ďurica. Rodina založila dom Janinej mami a exekútor jej zablokoval účet.  „Prišli sme o všetko a nemáme nič. Máme dom, ktorý sa nám rúti na hlavu,“ priblížila Jana pre RTVS.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu